Ameriški predsednik Donald Trump že dolgo časa uporablja socialno omrežje Twitter in ga je tudi označil kot ključen dejavnik za njegovo zmago na zadnjih volitvah. Twitter mu namreč omogoča, da se pogovarja s svojimi volivci neposredno in da ga pri tem ne cenzurirajo razne novinarske institucije.
Trump pa je bil tudi zasačen večkratnemu razširjanju lažnih novic in propagande. Lažne novice so velika rana današnjih socialnih omrežij, in stvari, kot so napihovanje nevarnosti glede 5G omrežja se znajo hitro razširiti med ljudmi kot nenadzorovan požar. Tega se zavedajo vsi večji igralci kot so Twitter, Facebook in Google, ki so začeli takšne novice odstranjevati ali pa jih cenzurirajo.
Izjema te cenzure je bil Trump, ki mu je bilo kot predsedniku ZDA dovoljeno marsikaj, kar bi socialna omrežja drugače cenzurirala. Trump je več tednov promoviral zaroto, da je bil televizijski voditelj Joe Scarborough vpleten v smrt Lori Klausutis. Joe je, v času njene smrti, ko je bila zaposlena pri televizijski mreži MSNBC, deloval kot ameriški kongresnik.
Ta teorija zarote ni imela neke prave podlage, Trump pa jo je vseeno veselo širil med svoje podpornike, a Twitterju je v torek prekipelo. Na eno od Trumpovih objav so prilepili oznako “Fact Check”, ki uporabnika opozarja, da je objava lažna. Trump je nato objavil še eno Twitter objavo, v kateri je povedal, da bi bilo glasovanje preko pošte preprosto goljufanje in tudi ta objava je bila označena za lažno, spodaj pa je uporabnika pričakala povezava do članka, ki izpodbija njegove trditve.
Trumpu ta poteza socialnega omrežja ni bila všeč in če je prej bil poln hvale o Twitterju, se je v zadnjih dveh dneh zgodba pošteno zaobrnila.
Republicans feel that Social Media Platforms totally silence conservatives voices. We will strongly regulate, or close them down, before we can ever allow this to happen. We saw what they attempted to do, and failed, in 2016. We can’t let a more sophisticated version of that….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 27, 2020
Twitter in ostala socialna omrežja je obtožil cenzure in jih označil za politične aktiviste, ki blokirajo republikance pri izražanju njihovega mnenja. Povedal je še, da imajo te tehnološke firme preveč moči, ki je nihče ne nadzoruje, in podal primerjavo s telefonskim podjetjem, ki cenzurira ali pa utiša pogovore svojih uporabnikov.
Dva dni po Twitterjevi cenzuri je na svoji mizi podpisal sporno odredbo, ki bi omogočil zveznim preiskovalcem, da na sodišče zvlečejo tehnološka podjetja. Ta se že po tihem pripravljajo na tožbo, saj je takšna odredba nelegalna, a Trump je brezskrbno izjavil, da bo očitno moral iskati svojo pravico na sodišču, ampak da je to danes že nekaj povsem običajnega.