Preden so vojne med igralnimi konzolami postale stvar forumaških Reddit prepirov, smo imeli pravo bitko. Tisto epsko – Sinclair ZX Spectrum proti Commodore 64. Koliko je sicer ta bitka obveljala tudi v Sloveniji vam iz prve roke težko povem – dokler sem resneje zagrabil za videoigre sem stopil že v začetek najstniških let, a spomnim se, da je nekdo v domači vasi doma držal čisto pravega Commodorja, ki je takrat predstavljal dokaj napredno stvar za igranje videoiger.
Commodorovi privrženci so že nekaj časa preskrbljeni z modernimi verzijami svoje nostalgije – The C64 Mini in The C64, zdaj pa je napočil še trenutek še za privržence Spectruma. Retro Games je predstavil The Spectrum, napravo, ki bo vsem, ki ste z njim odraščali, prinesla pravo časovno kapsulo, novincem pa omogočila spoznavanje ene največjih ikon britanske gaming zgodovine. Svojo kopijo smo preko slovenskega uvoznika Colby dobili tudi mi, zato bomo tule zapisali nekaj kratkih vtisov in res se veselimo, da bo tale stvarca postala tudi del naših dogodkov.
NAPOVEDNIK
Prva stvar: nostalgični občutek, ki ga ne moreš zgrešiti
The Spectrum ni ravno mini konzola, čeprav je kompaktna naprava. Če odmislimo spremembe v imenu (namesto “ZX” in “Sinclair” zdaj piše “The” in “Retro”), naprava na prvi pogled deluje kot popolna replika originala. Prava teža in občutek gumijastih tipk so presenetljivo zvesto poustvarjeni. Ko pritisnete prvo tipko, se spomini na dolge ure igranja avtomatsko povrnejo.
Retro Games Ltd. je celo vgradil kovinske komponente v ohišje, da bi naprava delovala bolj trdno, saj originalni Spectrum ni bil ravno sinonim za robustnost. Kljub temu pa se naprava na zadnji strani poslovi od avtentičnosti: HDMI izhod, USB-C za napajanje, štirje USB vhodi za krmilnike in tipke za vklop ter meni “Home” sporočajo, da je to le poklon preteklosti – a z modernimi prilagoditvami.
Priloženi kabli so sicer precej kratki, kar bo marsikomu povzročalo težave, če televizor ni ravno na mizi. Prav tako naprava nima lastnega napajalnika, a se lahko napaja prek USB vhoda na televizorju ali računalniku. Prvi zagon je preprost: pritisnete tipko na zadnji strani, izberete jezik in že lahko izbirate med igrami iz preteklosti.
Tipke, krmilniki in… nostalgija z nekaj kompromisi
Če ste ljubitelj gumijastih tipk, ste na pravem mestu – The Spectrum nima priloženega kontrolerja, saj ga tudi original ni imel. Vse igre tako igrate z uporabo tipkovnice. To bo sodobnim igralcem morda tuje, a retro entuziasti bodo hitro prepoznali tisti čar gumijastega “mrcvarjenja” tipk. Če pa tipkovnice ne prenesete, lahko vedno priključite zunanji kontroler in The Spectrum tega prodaja ločeno in sicer po ceni 24,99 €.
Knjižnica iger: klasike in nekaj svežih biserov
Spektralni katalog vsebuje 15.000 naslovov, toda The Spectrum ponuja izbranih 48. To vključuje klasike, kot so Manic Miner, Skool Daze in Trashman, pa tudi sodobne indie uspešnice, ustvarjene za originalno strojno opremo. Če vaše najljubše igre ni med njimi, pa brez skrbi – The Spectrum podpira nalaganje lastnih iger prek USB ključa.
Ta fleksibilnost omogoča igranje tako starih kot novih naslovov, kar napravi dodaja trajno vrednost. Ljubitelje prave retro izkušnje bo navdušila tudi opcija “avtentičnega nalaganja”, kjer lahko slišite simuliran zvok kasete.
Igre so seveda za današnje čase hudo zastarele in kot take kakšnemu mladcu, vajenega samo iger iz pogona Unreal Engine 5, verjetno ne bodo ugajale. Vendar je tole za nostalgike in vse tiste, ki jih zanima preteklost njihovega najljubšega hobija in kako so se igre skozi desetletja od takrat razvile, prava poslastica, tako za oči kot tudi ušesa.
Kaj pa vmesnik? Udobje za sodobne igralce
Retro igre so lahko neusmiljene – vsak, ki je igral težke zadeve tipa Manic Miner, to še kako dobro ve. The Spectrum sicer verno prenese igralne izkušnje, a se novih igralcev malce usmili, saj je tem omogočena možnost “previjanja” igre za 40 sekund nazaj, kar je bil tudi zame pravi blagoslov. Dodane so tudi shranjevalne točke, ki omogočajo, da uživate v dolgih igrah brez skrbi, da bi izgubili napredek.
Poleg tega lahko s konfiguracijami prilagodite način emulacije, videz zaslona in celo ponovno nastavite kontrole, da se izognete grozljivim kombinacijam tipk, ki so bile nekoč norma. Vse te možnosti so dobrodošle in v skladu s potrebami modernega igralca.
Zaključek: za koga je The Spectrum?
The Spectrum ni popoln. Njegova publika so tisti, ki so bili tam, ko je Spectrum vladal, in tisti, ki želijo raziskovati zgodovino igričarstva. Za popolne puriste bo še vedno najboljša izbira pravi ZX Spectrum ali pa dražji ZX Spectrum Next, vendar se moraš nato lotiti tudi kolobacij s kablovjem in priključki, kar lahko narediš s preklopom na starejše prikazovalnike ali pa se poslužiš raznih pretvornikov. Vsem se s tem ne bo ljubilo ukvarjati, zato The Specturum za igralce, ki želijo enostaven, dostopen in avtentičen vpogled v retro svet – mana iz neba.
Nostalgiki in radovedneži igričarske zgodovine si lahko svojo kopijo tele konzole privoščite za 99,99 €.