🔥 UVI.GG

Kitajci predstavili alternativo ChatGPT-ju in ta je hitro postala zelo popularna

V preteklosti je veljal rek, da lahko kupiš nekaj poceni in kitajskega, a boš v zameno za to dobil izdelek nižje kvalitete. A v zadnjih letih so se stvari postavile na glavo, ko nam ni Kitajska začela dostavljati samo poceni alternativ, ampak so te tudi kvalitetne, zaradi česar se je po Evropi začela razširjati panika znotraj avtomobilske ponudbe električnih avtomobilov.

Kitajci so zdaj paniko sprožili tudi znotraj ameriškega tehnološkega sektorja, ki se ubada z umetno inteligenco, saj se je čez noč na trgu pojavila nova umetna inteligenca DeepSeek, ki lahko po novem konkurira in celo v nekaterih pogledih presega ponudbo podjetja OpenAI in njihovega pogovornega bota ChatGPT.

Glede na testiranja najbolj navduši novi jezikovni model DeepSeek-R1 in njegov “reasoning” model, ki zna odgovoriti na težka vprašanja in zapletene probleme, do rešitve pride pa preko utemeljevanja oziroma po korakih, ki ji sproži po lastni “verigi misli”. To si sicer lasti tudi ChatGPT preko svojega modela OpenAI 01, vendar naj bi bil DeepSeek trenutno v tem pogledu bolj napreden, poleg tega pa je stvar za takšne napredne operacije povsem brezplačna, medtem ko je treba pri ChatGPT-ju za takšne stvari plačati naročnino, ki znaša 20 € mesečno.

Poleg tega je stvar povsem odprtokodna in jo lahko poganjate na svojem lastnem PC-ju. Zaradi te prilagodljivosti so ga ljudje začeli množično uporabljati za svoje lastne programerske rešitve, dobro pa ga je očitno sprejela tudi navadna raja: na voljo je aplikacija in ta se je urno povzpela na prvo mesto najbolj prenesenih aplikacij znotraj trgovin operacijskih sistemov Android in iOS.

DeepSeek je pri ameriških podjetjih sprožil kar nekaj panike, saj naj bi Kitajska za treniranje njegovega jezikovnega modela porabila samo nekje 5 milijonov dolarjev, kar je veliko manj kot pa je do sedaj pokuril OpenAI. DeepSeek sicer zaračunava za svoj aplikacijski programski vmesnik oziroma API, a tudi stroški tega so za več kot 90 % nižji kot pri OpenAI-ju. Nič čudnega potem, da je direktor tega podjetja Sam Altman že najavil novo verzijo “reasoning” modela 03 in da bo ta na voljo tudi tistim uporabnikom, ki za ChatGPT ne plačujejo.

Še bolj jezen je Mark Zuckerberg in njegovo podjetje Meta, saj so sami že dolgo nazaj najavili svoj jezikovni model Llama, ki je bil ravno tako odprtokoden, tega pa so zdaj Kitajci povsem povozili čez noč.

Nekateri DeepSek vidijo kot svetlo prihodnost in ga primerjajo z operacijskim sistemom Android. Stvar sicer ima svoje minuse – še posebej kar se tiče cenzure, saj Kitajci enostavno ne dovolijo razglabljanja glede pokola na Trgu nebeškega miru. A to verjetno ne bo bistveno vplivalo na popularnost aplikacije med navadnimi uporabniki, ki so svoja življenja že prilagodili umetni inteligenci, a za njo ne bi radi plačevali mesečne naročnine in jih ChatGPT s svojo brezplačno stopnjo enostavno preveč omejuje.

Vaša reakcija na članek?

🔥Popularno

🛎️ Sveže objave

PUSTI ODGOVOR

Prosimo, vnesite vaš komentar!
Prosimo, vnesite vaše ime