Spremljanje finančnih rezultatov največjega evropskega založnika videoiger, Ubisofta, je v zadnjem letu postalo presneto zanimivo. Ubisoft je namreč igričarski veteran, ki je dolgo imel pred sabo svetlo prihodnost, nakar so naredili nekaj napačnih korakov, prodaja videoiger je drastično upadla, in na koncu smo prišli do točke, da je bila skoraj cela prihodnost podjetja vložena v uspeh zadnjega dela franšize Assassin’s Creed, ki je bil večkrat preložen in je na koncu ob izidu vendarle izpolnil pričakovanja francoskega založnika.
Assassin’s Creed Shadows je bil tako ena redkih svetlih točk Ubisoftovega kataloga, in to je včeraj potrdil tudi šef Yves Guillemot, ki je s ponosom povedal, da Shadows še naprej izpolnjuje pričakovanja in da tudi prodaja dosega zadane cilje. Igra je presegla tudi mejnik 5 milijonov igralcev, čeprav to ne pomeni nujno, da se je tudi prodalo toliko kopij, saj lahko Shadows igramo tudi preko servisa Ubisoft Connect. Je pa vseeno gola prodaja verjetno blizu takšne številke, saj dvomimo, da je Connect tako popularen servis, da bi od te cifre odgriznil večje število dejanskih prodanih kopij.
A včerajšnje finančno poročilo ni bilo samo polno hvale, saj je Yves na splošno opisal zadnjo finančno četrtino kot mešano, in prodaja je bila nižja od pričakovane. Pri tem je bila posebej izpostavljena prenovljena različica igre Rainbow Six Siege X, ki jo zdaj lahko v omejeni obliki igramo brezplačno. Yves pravi, da je težava nastala pri finančnem modelu te igre, zaradi katere so igralci v njej zapravili manj denarja kot običajno. Specifično so nekateri igralci izrabljali predplačniške darilne kartice in s tem umetno napihnili vrednost virtualne valute znotraj igre, a ta stvar naj bi bila zdaj popravljena, tako da bi v teoriji moral Siege od zdaj naprej zaslužiti več denarja.
Ubisoft je nekaj mesecev nazaj naznanil večje prestrukturiranje svojega finančnega modela. S strani kitajskega založnika Tencenta so prejeli investicijo, vredno več kot milijardo evrov. Ta ločena založniška entiteta bo nadzorovala njihove tri največje licence: Assassin’s Creed, Far Cry in Rainbow Six. Tudi ta poteza med igričarji ni ravno prejela vsesplošnega odobravanja, saj bo ta del založništva vodil Yvesov sin Charlie Guillemot, in marsikdo je mnenja, da si takšne vloge ni zaslužil.