ChatGPT nam je sprva služil samo za občasne pogovore in bolj šlampasto tipkanje seminarskih nalog, a stvar je nato začela hitro vstopati v vse vidike našega življenja in prišli smo do točke, da je ta program sestavni del našega vsakdana. Nato je umetna inteligenca preko njega začela izrisovati tudi slike, zdaj pa smo prestopili v novo ero, kjer bomo lahko ustvarjali tudi čisto prave videoposnetke.
Ustvarjanje videov sicer v svetu umetne inteligence ni nič novega in tudi podjetje OpenAI, ki si lasti ChatGPT, nam je v preteklosti predstavilo svoj model, imenovan Sora. A zdaj je tale stvar skočila na naslednjo stopnjo, saj je OpenAI včeraj predstavil naprednejši model Sora Turbo.
Ta model je zmogljivejši od preteklega in je hkrati bolj natančen pri ustvarjanju vaših idej. Za ustvarjanje svoje kreacije svoje želje vtipkate v okno ali pa za referenco notri porinete sliko, nakar Sora vse to pretvori v gibanje. Storitev je na voljo samo za plačljive naročnike servisa ChatGPT Plus in Pro, a tudi pri teh veljajo določene omejitve. Naročniki verzije Plus bodo lahko mesečno ustvarili 50 videov pri ločljivosti 480p ali pa manj posnetkov pri ločljivosti 720p. Pro stopnja naročnine ponuja veliko večji nabor mesečnih posnetkov in to pri višjih ločljivostih, hkrati pa bodo lahko ti daljši.
Seveda bo tudi pri tipkanju ukazov treba biti specifičen, če boste resnično želeli dobiti posnetek, ki bo ustrezal vaši ideji. Sora bo pri vsakem izvrgla več različnih verzij in na vas je, da se odločite katero obdržati in morebiti vključiti v vaš projekt. Vsak tako generiran posnetek bo sicer nosil vidno oznako, ki bo gledalcu dal vedeti, da je plod umetne inteligence, OpenAI pa pravi, da je v model vgradil določene zaščite pred zlorabo, tako da preko njega ne bo možno ustvarjati seksualne vsebine.
Sora bo uporabnikom preko zemeljske oble postala na voljo postopoma. Kdaj bo ta stvar zaživela tudi pri nas zaenkrat ni jasno: na uradni strani Slovenije med podprtimi državami ni, čeprav so tja uvrščene celo manjše afriške države. V bistvu na seznamu manjka celoten seznam članic Evropske unije, kar zagotovo pomeni, da se OpenAI še ni povsem podredil zahtevam EU zakonika.