🔥 UVI.GG

Znanstveniki prvič posneli orjaškega lignja v njegovem naravnem okolju

Ena večjih skrivnosti globokega morja se tiče orjaških lignjev, ki so jih prvič opazili pred 100 leti, in od takrat smo na njih naleteli še nekajkrat, a ti odrasli primerki so takrat že umirali na površju morja, njihove dele pa so velikokrat odkrili tudi v želodcih kitov. Ta bitja so tako skrivnostna, da so se skozi čas o njih razpletle legende: starodavne pomorske zgodbe velikokrat govorijo o gromozanskih lignjih, ki so lahko potopili cele lesene barkače, kar je seveda pretiravanje, a na ogromnih kitih so ribiči že naleteli na poškodbe, ki bi jih lahko prizadejali seski orjaških lignjev.

Spletna stran BBC poroča, da je znanstvenikom zdaj uspelo vsaj malce bolje pogledati v svet teh skrivnostnih bitij, saj so orjaškega lignja prvič opazili v njegovem naravnem okolju in ga tudi posneli s kamero. Ekipa raziskovalcev se je mudila na Južnih Sandwichovih otokih v južnem Atlantskem oceanu, kjer je bila njihova naloga odkriti nove vrste podmorskega življenja. To je pogumna naloga, saj je človeštvo do sedaj raziskalo samo nekje 20 % morskega dna, tako da se tam skriva še ogromno stvari. In med pregledovanjem morja so naleteli na presenečenje, saj so opazili neznano bitje, ki ga vodja ekipe, dr. Michelle Taylor, sprva ni označila za orjaškega lignja, a ga je vseeno posnela.

Da je to res skrivnostni ligenj, je kasneje potrdila dr. Kat Bolstad, in tako smo to bitje prvič lahko ujeli v objektiv kamere. Gre za mladiča, ki je bil dolg samo nekje 30 centimetrov, a je že lahko pogumno plaval na globini 600 metrov. O tej vrsti lignjev znanstveniki še vedno ne vedo veliko, jasno pa je, da so mladiči skoraj povsem transparentni, kot odrasli pa nosijo rožnat odtenek. Tale mali podvodni plavalec lahko v odrasli obliki zraste do dolžine 7 metrov in tehta do 500 kilogramov, kar ga naredi tudi za najtežjega nevretenčarja na našem planetu.

To ni edino takšno pomembno odkritje letos, saj so znanstveniki januarja letos v zmrznjenem morju Antarktike na globini 687 metrov prvič v naravnem okolju v objektiv ujeli tudi steklenega lignja.

Vaša reakcija na članek?

🔥Popularno

🛎️ Sveže objave

PUSTI ODGOVOR

Prosimo, vnesite vaš komentar!
Prosimo, vnesite vaše ime