Kdaj točno se je v svetu igričarstva pojavil izraz “blind playthrough” ni znano, a verjetno se je to zgodilo takrat, ko je začelo streamanje pridobivati na popularnosti. Oznaka pomeni prvo igranje igre, brez da bi igralec prej gledal kakšne vodiče ali pa strategije. Takšno preigravanje je hudo zanimivo za spremljanje – še posebej, če je igralec že preigral igro in točno ve kje se nahajajo tiste največje pasti za slepega igralca.
I'd like you to do me a favor
— Steven Spohn (Spawn) (@stevenspohn) June 15, 2020
Use your phone / a notebook to keep track of the number of times you use ableist language in conversation this week
Lame
Blind to criticism
Falling on deaf ears
Don't be a spaz
Retarded
Then ask "what was I trying to say?"
You'd be surprised
Vendar pa besedna zveza “blind playthrough” za leto 2020 ni več primerna. Na pretočno platformo Twitch so začele deževati pritožbe in pripombe iz strani igralcev s posebnimi potrebami, ki besedo “blind” oz. slep smatrajo za poniževalno. Zato je Twitch to označbo odstranil iz svoje platforme in igralce vzpodbuja, da od zdaj naprej uporabljajo besedno zvezo “First Playthrough”, ki jo nato lahko kombinirajo z “No Spoilers”.
Happy to see Twitch has listened to everyone who shared feedback and removed the “Blind Playthrough” tag to encourage more inclusive language for our community.
— Aureylian △⃒⃘ (@aureylian) December 4, 2020
You can still use “First Playthrough” or opt to use it in combination with "No Spoilers" for the same sentiment. 💜
Igričarska industrija je začela v zadnjih letih vpeljevati določene hvalevredne spremembe, ki olajšajo igranje vsem igralcem s posebnimi potrebami. Microsoft je denimo razvil unikaten kontroler, ki je na prvi pogled okoren, a močno olajša igranje tistim, ki ne morejo uporabljati prstov. Tudi v samih igrah smo videli spremembe, saj skoraj vsi novejši naslovi nosijo cel kup nastavitev za lažje igranje: od spremembe barv za barvno slepe, do zvočnega branja funkcij menija in podnapisov za okoliške zvoke v igri.
I’m happy to confirm that #TheGameAwards will have a special audio descriptive mode livestream on @YouTubeGaming for the first time.
— Geoff Keighley (@geoffkeighley) December 5, 2020
Accessibility matters.
Tudi prihajajoča podelitev nagrad The Game Awards, ki se bo odvila 10. decembra, bo prvič vsebovala zvočno opisovanje dogajanje na zaslonu, kar bo prišlo prav vsem tistim, ki imajo težave z vidom.