Dobre grozljivke navadno spremljamo iz prvoosebnega ali pa tretjeosebnega pogleda. Poanta teh naslovov je namreč čim večja zatopljenost v dogajanje, ki ga lahko najbolje izkusiš tako, da se počutiš, kot da si zares tam in bolj blizu si nečesa, kar ti iz teme skoči v obraz, bolj boš na koncu prestrašen.
5 let nazaj pa je novopečeni studio Acid Wizard Studio to tezo zalučal skozi okno, saj se je takrat rodila njihova prva in zaenkrat edina igra Darkwood. Ta je spremljanje dogajanja postavila v izometrični, povsem navpični pogled in kljub temu jim je nekako uspelo pričarati izjemno napeto grozljivko, ki kar kliče po nadaljevanju. Žal ni jasno, kaj Acid Wizard Studio trenutno počne, če sploh kaj, a Darkwood ima dovolj močne noge, da lahko na njih stoji povsem, no, samostojno.
Grozljivka nas postavi v ogromen prerasel gozd iz katerega preprosto ni izhoda. Naša naloga je nekako splezati iz te pasti, a to bo vse prej kot pa lahko opravilo. Darkwood vsebuje nekaj preživetvenih mehanik, tako da bo treba raziskovati okolico in nabirati predmete, preko katere bomo lahko nakovačili nekaj opreme, a igra ne gre tako globoko, da bi vam neprestano utripali merilniki žeje in lakote. Vse kar naberemo gre namreč v našo zaščito, saj nas ponoči napadejo grozne pojave in takrat lahko preživimo samo znotraj hiše, ki pa jo je treba ustrezno zatesniti preko desk na oknih in vratih.
Darkwood navadno stane 11 €, a Epic Games jo ta teden deli povsem brezplačno, kar jo naredi idealno za Noč čarovnic. Svojo kopijo lahko izmaknete na naslednji povezavi, zraven pa lahko izmaknete še roguelike igro ToeJam & Earl: Back in the Groove, ki vaš čaka tule.
Brezplačna ponudba velja do 20. oktobra, takrat pa bo moč zastonj prevzeti igro Fallout 3: Game of the Year Edition.
Pretočni servis Netflix je po večletni močni rasti letos prvič zabeležil padec naročnikov. Treba je bilo zategniti pasove, tako da je pretočni gigant nekaj zadev preklical in se po dolgem razmisleku odločil vpeljati posebno stopnjo naročnine, ki bo cenejša, a bo za njo treba gledati oglase.
Gledanje pretočne vsebine z oglasi sicer ni nič kaj pretirano novega, saj nekaj takšnega konkurenca že nudi, a pri Netflixu zadeva izpade malce drugače. Eden glavnih adutov, zaradi česar so se leta nazaj poslovili od kabelskih programov in svojo zvestobo zapisali rdečemu N-ju je bila ravno svoboda gledanja, ki je niso nikoli prekinili oglasi. Te dobe bo zdaj kmalu konec, saj reklame 3. novembra uradno prihajajo na Netflix, za ta privilegij pa bo treba plačati 7 $ oziroma 5 € na mesec.
Naročniki te verzije Netflixa bodo prikrajšani tudi drugje. Maksimalna ločljivost bo namreč znašala zgolj 720p, zaradi licenc pa tudi ne bodo dobili dostop do čisto vse vsebine. Prav tako je onemogočeno prenašanje filmov in serije, ki bi jih nato lahko gledali brez internetne povezave.
Kar se tiče oglasov, se bodo ti vrteli pred in med serijami ter filmi, trajali pa bodo med 15 in 30 sekund. To pomeni, da boste v eni uri gledanja morali pretrpeti med 4 in 5 minut oglasov, kar je še vedno veliko manj od kakšnega običajnega televizijskega kanala tipa POPTV.
Nova naročnina bo na začetku na voljo v 12 državah, a med temi izbrankami Slovenije ni na seznamu, zagotovo pa bo sčasoma zadeva omogočena tudi pri nas. Kakšna bo cena takrat pri nas ni znano, a glede na to, da si delimo podobne cenovne postavke kot Nemci, lahko pričakujemo, da bomo za oglase tudi Slovenci plačevali 4,99 € mesečno.
Sony in razvijalec Insomniac Games sta mesece nazaj končno privolila predelati odlično igro Marvel’s Spider-Man tudi za PC, zdaj pa bo po tej poti šel tudi samostojni dodatek Spider-Man: Miles Morales, ki je po obsežnosti nekoliko manjši od izvirnika, a v zameno za to boste dobili bolj osredotočeno izkušnjo, ki se ponaša tudi z nekoliko boljšimi stranskimi nalogami.
Miles Morales sicer igralne formule ne spreminja preveč. Peter Parker tokrat ne bo glavni junak, saj ga bo zamenjal Miles Morales, ta pa je v pretepanju barab, skakanju in proženju pajkovskih mrež enko izurjen kot njegov mentor. Čaka vas povsem nova zgodba, okolica New Yorka pa bo tokrat bolj praznična, saj bo vse zavito v sneg, kar je ravno prav za te bolj mrzle mesece.
Predelava za PC bo s sabo prinesla kopico grafičnih nastavitev, preko katerih boste lahko zadevo poganjali tudi na bolj šibkih PC-jih. Razodete s bile tudi detajlne strojne zahteve, ki so razdeljene v štiri kategorije in absolutni minimum je grafična kartica Nvidia GTX 950, Intel Core i3 procesor in 8 GB sistemskega pomnilnika. To bo dovolj za igranje v ločljivosti 720p pri 30 sličicah na sekundo.
A seveda bo marsikdo želel nastavitve naviti do konca in uživati v polni podobi igre, za kaj takega pa bo treba v PC namestiti nekaj mišic. Za igranje v ločljivosti 1440p pri 60 sličicah na sekundo, z vklopljenim ray tracing osvetljevanjem boste potrebovali RTX 3070, procesor i5-11600 ali Ryzen 7 3700x ter 16 GB pomnilnika, kar niti ni tako zahtevno, če ste svoj PC nadgradili vsaj v zadnjih treh letih. Omogočeno je igranje tudi v ločljivosti 4K, tam pa boste za 60 sličic na sekundo potrebovali res dobre komponente prejšnje generacije.
Insomniac bo pri predelavi poskrbel tudi za podporo ultra širokih zaslonov, lastniki 4. generacije grafičnih kartic RTX pa boste lahko izkoristili tehnologijo DLSS 3, a brez skrbi, saj bo podprt tudi DLSS 2.
Spider-Man: Miles Morales izide 18. novembra, zanj pa bo treba odšteti 49,99 €.
Razvijalec FromSoftware je včeraj presenetljivo izdal novo posodobitev 1.07 za njihovo popularno igro Elden Ring, popravek pa vsebuje resnično ogromen seznam sprememb, ki si jih lahko ogledate tukaj. Posodobitev bo uravnotežila orožja, odpravila ogromno hroščev, nekaj malega pa je bilo storjenega tudi na uravnoteženju sovragov. Najbolj pomembna novost je dejstvo, da je razvijalec ločil “scaling” orožij v igralnih načinih PvE in PvP. Česa takšnega FromSoftware še nikoli ni storil v preteklosti in to zna nakazovati na dejstvo, da bo večigralsko spopadanje med igralci postalo precej bolj uravnoteženo in na koncu tudi zabavno.
The IDs are m20 and m45. Notably, IDs can imply what kind of area a map is. m30 maps are side dungeons, m60 is the overworld, and the "main" areas are currently m10 through m19, which means m20 could be a Legacy Dungeon. m45 is interesting because there are no maps in that range. https://t.co/uaN2nXC4eDpic.twitter.com/Wdv2ybW9BA
V posodobitev so se spravili tudi tisti kopači po datotekah, ki prevohajo kodo do zadnjega bita in tam notri iščejo namige za kakšno prihajajočo, še nerazkrito vsebino v obliki DLC-jev. Twitteraš Zullie je pri temu odkril nekaj hudo zanimivega, saj je naletel na referenci m20 in m45. FromSoftware je s temi oznakami beležil mape in vse med m10 in m19 je označevalo tiste glavne lokacije, za m20 pa do sedaj še ni bilo zapisa, kar zna pomeniti, da je m20 oznaka za novo “Legacy” temnico.
Še bolj interesanten je zapis m45, saj ta oznaka še ni bila uporabljena nikjer. Ugiba se, da m45 pomeni povsem novo območje, ki bo nato pod sabo vsebovalo dodatne lokacije in Legacy ječe, a vse to je zaenkrat še čisto ugibanje.
I would like to imagine that the impending raytracing update to Elden Ring might suggest that the company has finally adapted to the more complex aspects of DirectX12, which may also lead to improvements with regard to how poorly their engine handles shader compilation on Windows https://t.co/VTct3vRi3D
Še en Twitter uporabnik Lance McDonald je medtem naletel na zapis kode, ki v sebi vsebuje zapis glede ray tracing osvetljevanja. Igra zna tako postati še bolj čudovita za ogled, Lance pa je še zapisal, da je morda s tem FromSoftware skočil globlje v drobovje knjižnice DirextX 12, kar zna pomagati pri optimizaciji senčnikov. Elden Ring je imel namreč na začetku težave pri zatikanju na določenih mestih in te še vedno niso bile odpravljene in morda zna ravno ta prehod na ray tracing odpraviti še tiste zadnje probleme z optimizacijo.
Posodobitev 1.07 je že na voljo za igranje, upamo pa, da nam FromSoftware kmalu tudi uradno kaj razkrije glede DLC-jev.
Piratstvo na PC-ju nosi že bogato zgodovino, pojav interneta in deljenje datotek preko torrentov pa sta omogočila, da je praktično vsak lahko nezakonito prenašal datoteke iz interneta, navadno pa ga pri temu ni doletela nobena kazen. Založnikom to seveda ni bilo všeč in kmalu so se začele pojavljati raznorazne protipiratske zaščite, kjer so nekatere sčasoma zašle v ekstreme. Ena takšnih je bila denimo StarForce, ki je dejansko preverila, če PC vsebuje bralnik DVD-jev, zato so bili razni pirati prisiljeni v fizično puljenje kablov iz enote.
A vse to je zgodovina, ki so jo spletni pirati bolj ali manj vedno premagali, od leta 2014 pa se soočajo z veliko tršim orehom. Ta sliši na ime Denuvo in tako kot ostale DRM zaščite, je tudi ta šla čez nekaj iteracij, hekerske skupine pa so jo vedno znova premagale, saj nobena zaščita ni popolna in bo slej kot prej zlomljena.
Nekaj časa se je zdelo, da je Denuvo šel po korakih svojih prednikov in da bo tudi ta DRM kmalu romal na smetišče zgodovine, a temu ni bilo tako. Ta avstrijski razvijalec je bil leta 2018 kupljen iz strani podjetja Irdeto, od takrat pa je njegova zaščita postajala čedalje boljša, medtem ko so piratske skupine potrebovale več in več časa, da so našle nove luknje znotraj zaščite, ki so naposled omogočale tudi zagon piratskih kopij igre.
Zanimivo pri vsemu temu je dejstvo, da je bil Denuvo redkokdaj popolnoma odstranjen iz nelegalnih kopij igre. Ta DRM zaščita deluje na zelo unikaten način, saj je dejansko spočeta v sodelovanju z razvijalcem igre, tako da je prepletena s samo kodo igre. Zaradi tega je bil Denuvo večkrat obtožen za glavnega krivca kakšnega naslova, ki je na PC-ju vseboval slabo optimizacijo, za pirate pa je postalo odstranjevanje takšne kode še posebej mučno opravilo. Denuvo je poleg tega vpeljal še nekaj dodatnih trikov, kar se tiče preverjanja lastništva, saj se je za delovanje treba vsake toliko povezati na splet, zaščita pa pri vsakem naslovu ustvari unikatno kodo, ki je povezana s strojno opremo PC-ja.
Piratske skupine se tako niso zanašale na to, da bi Denuvo odstranile, ampak kodo zgolj prepričale, da je vse v najlepšem redu in da je kopija igre avtentična. Za te namene je bilo treba izkoristiti razne luknje v obrambi, teh pa je sčasoma postalo vedno manj. Denuvo je namreč po vsaki zlomljeni igri ranljivost zakrpal, zaradi česar so hekerske skupine počasi začele dvigati roke nad lomljenjem zaščite.
Piše se leto 2022 in radovednost me je napeljala do tega, da sem se spustil preiskati trenutno stanje med vojno hekerjev in Denuva, odkril pa sem več kot pa sem upal. Približujemo se h koncu leta in presenečeno sem ugotovil, da je v letu 2022 bila zlomljena zgolj in samo ena igra. Tale priročna tabela na Redditu nam lepo pokaže, da je letos izšlo 25 naslovov, ki se ponašajo z zaščito Denuvo, od teh pa je bil zlomljen samo eden in sicer Dying Light 2. Izjema je še igra F1 22, a ta je po pomoti izšla z nezaščiteno izvršno datoteko, tako da ni bila v resnici zlomljena.
Seznam nezlomljenih iger sega tudi v leto 2021, a je Denuvo še posebej letos zaostril svoj boj in glede na razpredelnico se resnično trenutno zdi, da ni zmagal samo bitke, ampak morebiti celo vojno. Seveda te DRM zaščite ne uporabljajo vsi, saj ni ravno poceni, a tisti založniki, ki so se ji zavezali v preteklosti, ji bodo očitno zvesti tudi v prihodnosti. Dober primer tega je SEGA, ki bo z Denuvom zaščitila tudi svojo bodočo predelavo Persona 5 Royal.
Ob brskanju za informacijami glede Denuva sem prišel tudi do spoznanja, da je med piratskimi skupinami tudi kar nekaj konfliktov. Edini, ki še zna zlomiti zaščito, je nekdo z imenom Empress, to pa je očitno zelo posebna oseba, ki prezira vse ostale piratske skupine in je naperjena celo proti tistim, ki igre nato prepakirajo in jih na torrente vržejo z manjšo velikostjo. Empress je celo izjavil, da je krekanje Denuva postalo tako naporno, da je to v bistvu že služba s polnim delavnikom in prostovoljno očitno noče zlomiti nobene igre več, a če mu nakažete 500 $, bo zaželena igra rešena Denuva.
Skratka, PC piratstvo je te dni v velikih težavah in to ne samo zaradi Denuva, ampak tudi drugih DRM zaščit. Activision Blizzard denimo uporablja svojo kodo, ki že dolgo ščiti njihove naslove tipa Diablo 3 in razne naslove franšize Call of Duty, svoje rešitve uporabljajo tudi drugi založniki in kdo ve, kaj nas vse še čaka v prihodnosti.
Šef Bethesde, veleznani Todd Howard, je včeraj stopil pred kamere in odgovoril na nekaj najbolj žgočih vprašanj glede prihajajoče igre Starfield. Žal ni odgovoril na tisto najbolj pomembno, ki se tiče datuma izida, saj ta še vedno ostaja neznan, smo pa dobili vseeno nekaj zanimivih informacij, ki jih prej še nismo vedeli.
V Starfield se zopet vračajo bogati dialogi, ki so sicer že od vedno pomemben pečat Bethesdinih iger. Žal pa so dialogi skozi čas pri tem razvijalcu postali čedalje manj pomembni in so v igri Fallout 4 dosegli samo dno. Igralci smo pri izidu tega naslova bebasto gledali, saj smo lahko sicer zbirali odgovore našega junaka, a pri teh opcijah nismo imeli zapisane polne vrstice, ampak samo možnosti “sarkastičen odgovor”, “resen odgovor” in podobno. Skratka, nikoli nismo res vedeli, kaj bomo sogovorniku sploh odgovorili, zaradi česar je kakšno resno igranje vlog v tem RPG-ju postalo praktično nemogoče.
K sreči se Starfield vrača k svojim koreninam, tako da bomo ob čebljanju zopet gledali v polne vrstice, ki nam bodo vsake toliko omogočale tudi nekaj pregovarjanja preko dobre znane veščine “Persuasion”. Ko bomo pri sogovorniku izbrali to možnost, bomo dobili na voljo še več dodatnih vrstic, vsaka od teh pa bo zahtevala določeno število točk, opcije pa segajo od nedolžnih do bolj agresivnih. To prepričevanje nakazuje na dejstvo, da bomo lahko naloge razrešili na več načinov, kar je za tako velik in odprt svet, ki naj bi ga ponujal Starfield, več kot dobrodošlo.
Todd je še navrgel, da jim veliko pomeni grajenje velikega sveta, ki pa ni zgrajen zgolj površno, ampak vsebuje tudi veliko globine. Veliko vlogo bodo pri tem igrali tudi dialogi, ki bodo v Starfieldu šteli več kot 250k vrstic, medtem ko jih je Fallout 4 vseboval 111k, Skyrim pa je bil v tem še skromnejši: tam smo našli vsega 60k vrstic dialoga.
Todd je v intervjuju še omenil, da so pravkar presegli 250k vrstic dialoga. To pomeni, da razvijalec še vedno piše in oblikuje dialoge, kar je v bistvu presenetljivo, saj se tega navadno ne počne v zaključni fazi razvoja igre. Zdaj je jasno, da Bethesda nikakor ne bi ujela originalnega datuma izida, ki naj bi se zgodil čez slab mesec dni, a nekako imamo občutek, da je igra od izida še precej daleč stran. Bethesda sicer pravi, da bo Starfield nared v prvi četrtini 2023, a ne bi bil presenečen, če bi igra v resnici izšla čez kakšno dobro leto stran.
Sony je za lastnike naročnine PlayStation Plus že napovedal, da bodo v tem mesecu prejeli igre Superhot, Injustice in Hot Wheels Unleashed. A morda je kdo že pozabil, da se po novem ta naročnina zdaj deli na tri stopnje in prej omenjena trojica iger bo prispela samo za lastnike najnižje stopnje Essentials, medtem ko bodo naročniki na Premium prejeli precej več.
Kaj vse jih čaka je Sony razkril včeraj in ponudba nikakor ni slaba, čeprav smo po nekaj meseci obstoja razdeljene naročnine potihem upali, da bo sem notri prišel tudi kakšen res nov naslov ali pa morebiti tudi kakšna ekskluziva. Žal za kaj takšnega Sony še ni pripravljen, tako da boste igro Ratchet and Clank: Rift Apart še vedno morali kupiti ločeno, za ta mesec pa se bo treba pozabavati s čim drugim.
V oktobru vas bo tako zabaval japonski RPG Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age – Definitive Edition, ki je v obseg igralnih ur dolg tako kot njegov sam naslov. Družbo mu bo delal zanimiv naslov Inside, ki ga je spočel razvijalec, ta pa se je pred tem podpisal pod enako kvaliteten naslov Limbo. Za oktober in Noč čarovnic bo ravno pravšnja grozljivka The Medium, ki je imela kar nekaj dobrih idej, le da razvijalec Bloober Team na koncu ni bil povsem dorasel nalogi, zato se igra tudi ne bo zapisala v anale zgodovine.
Glavna aduta oktobrske ponudbe smo prihranili za konec. Najprej je tu Grand Theft Auto: Vice City – The Definitive Edition – predelava antične igre, ki je ob izidu imela kar nekaj težav, ki pa jih je Rockstar nato sčasoma odpravil. Predelani Vice City je danes priporočljiv za obujanje nostalgije, hkrati pa je to edini naslov na celem seznamu, ki vsebuje namensko verzijo za konzolo PlayStation 5. Drugi adut sliši na ime Assassin’s Creed Odyssey, naravnost titanska avantura v antični Grčiji, ki vam bo mimogrede posesala 100 ur časa, pa še ne boste ugledali konca. Assassin’s Creed Odyssey ne vsebuje namenske verzije za konzolo PlayStation 5, a je Sony naknadno poskrbel za brezplačno posodobitev, ki je na tej konzoli omogočila preigravanje pri 60 sličicah na sekundo.
Assassin’s Creed dobrot s tem še ni konec, saj Premium naročnina s sabo prinaša še igri Assassin’s Creed III Remastered in Assassin’s Creed Chronicles: China. Serija Chronicles bo vsebovala tudi poglavji Russia in India, a ti bosta igralni samo na konzoli PlayStation 4, enako pa bo veljalo tudi za Assassin’s Creed Syndicate.
Nov seznam tomesečnih iger v veljavo stopi 18. oktobra.
Ponovna oživitev franšize Saints Row ni šla po načrtih, pa čeprav tudi za ponovnim zagonom stoji razvijalec Volition, ki je poskrbel tudi za vse prejšnje dele. Mi smo se ob igranju dokaj zabavali, saj takšnih GTA klonov dandanes kriminalno manjka in novi Saints Row je dostavil ravno takšno, na pol resno vsebino, ki smo jo tudi pričakovali, a po drugi strani nam je bilo jasno, da zadeva ne bo všeč vsem.
Kritike igralcev so bile upravičene, še posebej so upoštevanja vredne tiste, ki so karale igrine hrošče in težave z optimizacijo. Teh je dobra dva meseca po izidu še vedno ogromno, Volition pa je včeraj končno prekinil molk in se na svojem blogu zaobljubil, da Saints Row nikakor ne bo utonil v pozabo.
Priznali so, da bi te dni veliko raje razmišljali o napovedih nove štorijalne vsebine, a se zavedajo, da bo treba najprej popraviti temelje igre. Zato so vse od izida pridno delali na popravkih in optimizacijah, nekaj malega bodo pa postorili tudi na sami igralni formuli. Ogromna posodobitev, ki bo izšla v novembru, bo vsebovala preko 200 popravkov, med drugim pa bodo odpravili nekatere ponavljajoča se opravila, popravili nadzor vozil in optimizirali bolj revne učinke vibriranja igralnih ploščkov.
Čeprav se trenutno osredotočajo na optimizacijo, se ozirajo tudi v prihodnost. Leto 2023 naj bi prineslo še dodatne popravke, a čakajo nas tudi čisto pravi DLC-ji, ki bodo razširili mapo in vnesli nove misije. Volition tako nad igro očitno ne namerava kar obupati in morda ciljajo na takšen preporod igre, ki ga je po dolgem delu dostavil tudi razvijalec CDPR v svoji igri Cyberpunk 2077.
V izdelavi je novi Need for Speed in ta bo tokrat malce drugačen, kot pa njegovi predhodniki. EA je prejšnji teden razkril prvi kratki dražilnik za igro Need for Speed Unbound in ta je naletel na mešane odzive. Nekateri so pozdravljali novi vizualni slog, ki je na ekranu mešal realistično grafiko in posebne risane učinke, ki so spominjali na nekaj iz stripov. Spet drugi so že po prvem dražilniku Unbound označili za smeti, saj vsi ti pisani učinki motijo že tako preveč nagneteno prikazano sliko.
EA je zdaj pokazal tudi nekaj igranja. Ne pričakujte sicer nekega globokega spusta v igralne mehanike, saj je vse skupaj dolgo malce več kot pol minute, a vseeno lahko vmes vidimo vsaj nekaj lovljenja ovinkov. Glede igralne formule tole ni videti nič kaj preveč različno od prejšnjih Need for Speedov in glavna razlika se kaže v obliki vizualne podobe, saj bomo ob škripanju gum gledali v pisane učinke dima, ob pritiskanju na NOS pa se sproži pravi animejevski efekt.
Yes, you can turn the effects off. In fact, you can choose to never put them on in the first place. Just like any other part of a car
Založnik upa, da bo ravno vizualni slog ponudil tisto nekaj, zaradi česar bi se ljudje odločili za ponovni spust v franšizo Need for Speed. Ta je namreč dandanes bleda senca svoje slavne preteklosti, saj glede proračuna in občutka dirkanja enostavno ne more več tekmovati proti Microsoftovi seriji Forza Horizon.
Če vam gredo vsi ti barvasti učinki na živce, potem bodite brez skrbi. EA je namreč na Twitterju potrdil, da lahko vse skupaj prilagajate, tako da lahko denimo sami določate barvo dima izza koles, navsezadnje pa lahko vse skupaj enostavno izključite in uživate v bolj realistični grafični podobi.
Need for Speed Unbound prihaja 2. decembra letos, na Steamu pa bo zanj treba odšteti 70 €.
O nasledniku VR očal Meta Quest 2 se je govorilo že dolgo in Zuckerberg je v zadnjem letu očala Meta Quest Pro že večkrat pokazal v akciji, le da je bil sam izdelek vedno zamegljen, tako da si o njem nismo mogli ustvariti prave podobe. Vsemu temu je bilo konec včeraj, saj je bila naprava tudi uradno razkrita, Meta pa je ob njej tudi zapisala ceno, ki bo v Evropi znašala kar 1.799 €.
Tehnično tole sicer ni naslednik Meta Questa 2, saj podjetje že dolgo zatrjuje, da bo Pro različica namenjena profesionalni rabi znotraj podjetij in da ne cilja na igričarje. Meta bo zato sčasoma verjetno najavila Quest 3, ki bo nosil nižjo cenovno postavko, a po drugi strani je zdaj Meta Quest 2 star že dve leti in VR navdušence že nekaj časa srbijo prsti po nadgradnji, na VR trg pa želijo vstopiti tudi novi lastniki, ki jim seveda ni po godu kupovati dve leti star izdelek.
Zato bodo po Quest Pro-ju gledali tudi igralci in kdo bi jim zameril. Zadeva vsebuje namreč kar nekaj mičnih nadgradenj, saj znotraj naprave zdaj najdemo 16 GB pomnilnika in novi čip Snapdragon XR2 Plus, za katerega Meta pravi, da je 50 % učinkovitejši kot pa Snapdragon XR2 v napravi Quest 2. Prav tako nova očala vsebujejo novo tehnologijo tanjših leč, zaradi česar so v debelino za 40 % tanjša od predhodnika.
Kljub višjim cenam Quest Pro ni povsod v prednosti pred očali Quest 2. Ločljivost na vsakem očesu znaša enakih 1832 x 1920, s tem da Quest Pro sliko osvežuje pri samo 90 Hz, medtem ko Quest 2 dosega številko 120 Hz. Tudi leče so še vedno samo tipa LCD in ne OLED, a Meta obljublja, da zna Quest Pro proizvesti bolj svetlo in ostro sliko ter bolj žive barve.
Glavna prednost Pro različice se nahaja v AR resničnosti. Medtem ko je tudi Quest 2 omogočal gledanje v resnični svet, medtem ko smo nosili očala, smo se morali tam zadovoljiti s črno-belo sliko, medtem ko Pro omogoča polno prepustnost barv. Druga pomembna prednost je še spremljanje obraznih mimik in oči, vse to pa se bo nato preneslo v vašega virtualnega avatarja. Meta namreč še vedno upa, da bomo v prihodnosti vsa dela izvajali preko virtualnih pisarn in tam pridejo takšne mimike zelo prav.
Prenovljeni so bili tudi kontrolerji. Ti zdaj na sebi vsebujejo svoje kamere, tako da jih lahko postavite izza svojega hrbta in očala ne bodo izgubila sledenja, kar je hudo priročna specifikacija. K sreči bomo lahko kontrolerje Touch Pro kupili tudi ločeno in bodo združljivi tudi z očali Quest 2, cena pa je v ameriških dolarjih postavljena na 300 zelencev, medtem ko evropske še niso znane.
Največji minus je zagotovo baterija. Nekatere spletne strani so se namreč že dokopale do prvih testnih primerkov in tam se je izkazalo, da boste iz enega polnjenja stisnili nekje 1 ali 2 uri uporabe, lahko pa očala še vedno uporabljate med polnjenjem.
Meta je prednaročila že odprla, a na seznamu držav za naročilo Slovenije žal ni. Prva naročila naj bi bila odposlana proti koncu tega meseca.
Kot veteran žanra grozljivk dandanes najdem bolj malo stvari, ki bi resnično navdale z grozo in ob novih izdelkih večkrat zeham, kot pa da bi se skrival pod rjuho, medtem ko bi od prestrašenosti samo eno oko spremljalo dogajanje za zaslonu. Dvomim, da bo to rutino spremenila prihajajoča grozljivka M3GAN, ki pa me zna glede na napovednik vsaj malce nasmejati.
M3GAN je novi film priznanega režiserja Jamesa Wana, ki je najbolj znan po svoji franšizi The Conjuring. Osebno mi je bil od te franšize res dober samo prvi del, vse ostalo pa je mešanica nelogičnih zapletov in predvidljivih dogodkov, vendar pa Wan kljub temu nosi nekaj slovesa znotraj filmske industrije, zato redno dobiva novo delo.
Njegov nov projekt ne nudi ravno nekega res presenetljivega zapleta. Za pisanje zgodbe se je zopet zopet združil s pisateljico Akelo Cooper, s katero je že sodeloval v filmu Malignant. Štorija se vrti okoli deklice Cady, ki je izgubila starše, zato ji njena teta, ki je po naključju tudi inženirka na področju robotike, predstavi androidno prijateljico M3GAN. Deklici se hitro navežeta druga na drugo in treba je reči, da je začetek napovednika dejansko vzpodbuden, saj bi znala grozljivka povedati kakšno pametno, glede odvisnosti od tehnologije in kako so lahko tudi roboti lahko čuteči.
Žal se napovednik čisto preveč vleče in praktično mi filma ni treba gledati, saj so razkrite praktično vse glavne poante filma. M3GAN postane do svoje kolegice močno zaščitniška, zato jo začne nasilno braniti pred drugimi, pri temu pa ni izvzeta niti njena teta. Temu sledi nekaj res bizarnih kadrov, v katerih M3GAN pleše TikTok ples in takrat ne izpade kot robotska lutka, ampak kot nek človek, ki na glavi več kot očitno nosi smešno masko. Da tekanja po vseh štirih, ki je komaj kaj hitrejši od teka po nogah, sploh ne omenjamo. Enostavno se zdi, da tule ne bo nobene večje subtilnosti, saj M3GAN že ob prvem nestrinjanju s teto začne streljati sovražne pogledu, čemur hitro sledi davljenje.
V bistvu stavim, da lahko že predvidim zaključek filma. Na koncu se bo razkrilo, da je ravno M3GAN tista, ki je ubila Cadyjine starše, pokončala pa jo bo na koncu neka mešanica vode in električnega toka.
Če se bodo moja predvidevanja izkazala za resnična bomo videli 13. januarja 2023, ko bo M3GAN izšla v kinodvoranah po celem svetu.
Huronsko popularna igra prijateljstva, izdajstva in večigralskega detektivskega dela Among Us je zdaj znana že praktično vsakemu igralcu. Razvijalec Innersloth je namreč spočel nepričakovano uspešnico, ki nas je na račun svoje preproste igralne formule in nizkih strojnih zahtev najbolj zabavala predvsem na začetku pandemije koronavirusa, igra pa je popularna tudi danes.
Razvijalec se je zdaj odločil, da bo to zabavo preselil tudi v VR svetove in tako je bila že nekaj časa nazaj napovedana predelava Among Us VR, ki je včeraj dobila tudi uraden datum izida in povsem svež napovednik.
Predelava bo ostala zvesta igralnim prvinam originala, tako da se boste zopet sprehajali po vesoljski ladji, ki jo boste poskušali popraviti, a obenem bo treba paziti hrbet, saj je eden od vaših sodelavcev pošast, ki želi prikrito odstraniti celotno vesoljsko posadko. Skupaj z drugimi se boste lahko srečali za mizo in nato glasovali, kdo od vas je tisti skriti pošastek, vse to pa boste lahko zdaj delali v VR okolici, ki vam bo med drugim omogočala kazanje s prstom na na nič hudega slutečega vesoljca, tega pa bo nato treba odpihniti v vesoljsko črnino.
Among Us VR ni videti nič kaj preveč posebnega in je v bistvu točno tisto, kar smo od VR predelave tudi pričakovali. V enem spopadu se bo lahko mudilo med 4 in 10 igralcev, Innersloth pa obljublja bogato število nastavitev za udobno igranje.
VR verzija igre ne bo brezplačna, ampak jo bo treba dokupiti ločeno. Na Steamu si igro lahko dodate pod seznam želja, datum izida pa je zapisan za 10. november. Poskrbljeno bo tudi za brezžične igralce, saj bo Among Us VR na isti dan izšel tudi za napravo Meta Quest 2.
Igro DOOM so do sedaj predelali za vse mogoče računalniške in konzolne sisteme in ko je teh zmanjkalo, so se inženirji spravili v nore izzive, kot je denimo poganjanje igre na zaslonu nosečniškega testa. DOOM je bil tako že tolikokrat predelan, da nas novi takšni podvigi sploh več ne presenetijo, a vseeno je treba nekaj pozornosti nameniti razvijalcu Samu Chietu, ki je igro uspešno predelal v čisto navadno Beležnico.
Govorimo o programu, ki ga dobite ob vsakem nameščenem operacijskem sistemu Windows in primarni namen Beležnice je delanje kratkih zapiskov, a hkrati je izjemno priročna tudi za kodiranje. Beležnica namreč ne vsebuje nobenega oblikovanja besedila, kar je odlično za pisanje vrstic kode in morda je ravno ta lastnost omogočila Samu, da je predelavo, ki je nadel ime NotepadDOOM, uspešno pognal znotraj tega orodja.
it'll take some work to polish NotepadDOOM into something releasable, but it'll almost certainly happen over the next couple days
A to je samo ugibanje, saj je igralni posnetek prej videti kot neka programerska črna magija. DOOM v Beležnici je povsem igralen, a vsake toliko igranje prekrije bleščeča bela svetloba, ki prekrije spodnji del akcije. Sam pravi, da drugače igra teče pri 60 sličicah na sekundo in da je igralna v povsem običajni Beležnici, ki jo vsebuje vsak računalnik z nameščenimi Windowsi.
Sam točnih specifikacij delovanja ni razodel, a namerava v sledečih dneh spočeti verzijo “igre”, ki jo bomo lahko prenesli iz spleta in tudi sami namestili.
Pa bodo šle zopet efektivne ure dela v pisarnah po vodi.
O igri Choo-Choo Charles smo pisali dobro leto nazaj, ta indie naslov pa je takrat pozornost pritegnil zaradi viralnega GIF videa, ki je praktično vsakemu nagnal strah v kosti. Kako tudi ne bi, saj je kratki posnetek vseboval pošast, ki je na enem mestu vseboval tri stvari, ki si jih ljudje najbolj bojimo: klovne, pajke in lokomotive.
Sprva se je zdelo, da bo Choo-Choo Charles samo neka kratka demo zadeva, ki bo brž pozabljena. A leto kasneje je razvijalec Two Star Games izdal nov igralni napovednik, ki lepo pokaže, da je šlo v projekt kar nekaj truda in denarcev.
Naša osnovna naloga bo beg pred ponorelo mutantsko lokomotivo, ki nosi grozljiv klovnovski nasmešek in za svoje premikanje ne potrebuje tirov, ampak se zanaša na ogromne pajčje noge. Charles je presneto hitra pošast in ubežimo mu lahko samo tako, da skočimo na svojo lastno rumeno lokomotivo, ki na zadnji strani vsebuje priročno strojnico. A Charlesa se ne bomo kar tako odkrižali, zato bo treba naše vozilo nadgrajevati, mu dodajati oklep in izboljšati hitrost, treba pa bo tudi iskati nova orožja, ki bodo Charlesa vsaj malce opraskala.
Zanimivo je, da očitno ne bomo samo skakali po naši lokomotivi, ampak se bo vsake toliko treba ustaviti in opraviti kakšno nalogo. Te nam bodo podajali NPC-ji, ki imajo kar dobro glasovno podajanje, a so brez animacij ust, pošiljali pa nas bodo na misije, ki nas bodo ojačale in nam omogočile, da Charlesa dokončno pokončamo. Raziskovali bomo razne podzemne rove in tam se bo treba skrivati pred humanoidnimi grdavži, za katere stavimo, da so pripadniki kulta, ki častijo Charlesa. V enem kadru plezamo po pečinah, medtem ko se globoko spodaj urno premika Charles in išče našo sled, kar nakaže na to, da bo naslov vseboval veliko nelinearnosti.
Choo-Choo Charles je videti presenetljivo privlačno in po unikatnosti bi zadevo primerjal z igro Pacific Drive. Dobili smo tudi datum izida, ki se bo zgodil 9. decembra 2022, igro pa si lahko na Steamu že dodate med seznam želja.
Ko je Blizzard nekaj dni nazaj končno zagnal strežnike svojega najnovejšega naslova Overwatch 2 si je na pleča nakopal celo goro igralcev in s tem tudi težav. Strežniki so trpeli tudi na račun kar dveh DDoS napadov, kot pa da vse to še ni bilo dovolj, se je razvijalec takrat odločil vpeljati tudi nov sistem zaščite, ki je za igranje zahteval veljavno telefonsko številko.
To je sprožilo nov niz težav in pritožb, saj nekateri igralci niso želeli Blizzardu podati dodatnih osebnih informacij, spet drugi so ugotovili, da njihova telefonska številka ne deluje, saj nova zaščita ni marala predplačniških številk. Blizzard je tako moral poseči vmes in veteranom se tako ni bilo treba več ubadati s številko, je pa ta zahteva še vedno veljala za vse nove igralce.
Zaščita preko SMS-ov je tako povzročila dovolj glavobolov, da bi si mislil, da bo kmalu romala na smetišče, a zgodilo se je ravno nasprotno. Activision se je namreč odločil, da bo telefonska zahteva veljala tudi za njihovo prihajajočo streljanko Call of Duty: Modern Warfare 2.
Activision zahteve za telefonsko številko ni obešal na veliki zvon, ampak jo je skrivoma porinil na podporno stran, kjer je bila najprej zapisana samo igra Overwatch 2, zdaj pa se ji je pridružila tudi igra Modern Warfare 2. Zanimivo je, da tule veterani franšize Call of Duty ne bodo izvzeti, tako kot je bilo to v primeru Overwatcha, telefonska številka pa bo zahtevana tudi od novih igralcev igre Call of Duty: Modern Warfare.
Ni še čisto jasno, ali bo zahteva po številki prešla tudi na prihajajoči Warzone 2.0, ki izide 16. novembra. Ta F2P igra sicer že od leta 2020 od igralcev zahteva dvostopenjsko zaščito 2FA, tako da se morda zna zaradi tega izogniti zahtevi po dodatni verifikaciji.
20 let nazaj je razvijalec Raven Software spočel igro Jedi Knight 2: Jedi Outcast, ki vam da že v svojem naslovu nedvoumno da vedeti, da boste v tej igri mahali z žaromečem, saj je beseda Jedi zapisana dvakrat. To so bili časi, ko si licence Vojna zvezd še ni lastil Disney in je Lucas Arts omogočil praktično vsakemu, da je po tem bogatem izročilu ustvaril neko svojo zgodbo.
Zaradi tega smo stopili v vlogo povsem novega junaka Kyla Katarna, pridnega delavca Republike, ki je kot nadarjen Jedi moral pokoriti zlobne želje Imperija in rešiti galaksijo pred Sithovskimi zlobci. Raven Software nam je zato v roke porinil žaromeč, nekaj laserskih orožij in nas spustil skozi cel kup stopenj, v katerih smo se morali boriti proti Stormtrooperjem.
Ker sem igričarski dedek, sem igro takrat celo praktično preizkusil in končno sem dobil pod prste igro, kjer sem lahko po mili volji opletal z žarečo sabljo, skakal visoko v zrak in daljinsko davil nasprotnike. A že takrat se spomnim nerodnega nadzora sabljanja, saj žaromeč nikoli ni šel v tisto smer, ki sem si jo želel in boj tako ni bil tako uživantski, kakor pa bi moral biti.
To nerodnost zdaj poskuša rešiti neuradna modifikacija Jedi Knight: Quest, na kateri dela znani modder DrBeef. Možakar se je specializiral za predelavo starih klasik v VR očala Oculus Quest 2 in Jedi Knight je njegov zadnji takšen projekt. Za vse svoje privržence je pripravil kratki dražilnik in zadeva je videti presenetljivo igralna. Bojevanje je tule videti veliko manj nerodno kot pa v izvirniku in avtor je poskrbel tudi za podporo kontrolerjev, tako da boste lahko realistično mahali po zraku in raztelešali nasprotnike. Poleg posebnih moči boste lahko žaromeč tudi metali in ga nato preko Sile priklicali nazaj k sebi.
Jedi Knight: Quest je tehnično že izšel, a samo v sistemu Zgodnjega dostopa. Poln izid je napovedan za prvo četrtino 2023, a če ste nepotrpežljivi, lahko že zdaj skočite na avtorjev Patreon in si tam, v zameno za nekaj denarne podpore, že zdaj prenesete datoteke in začnete z igranjem že danes.
Pretekli konec tedna se je v San Diegu odvil tradicionalni sejem TwitchCon, ki pod eno streho združi nekaj najbolj popularnih streamerjev pretočnega servisa Twitcha in njihove oboževalce, ki lahko končno stojijo v dolgih vrstah in nato zaprosijo za avtogram. Streamerji tam niso samo zaradi lepšega, saj se nekateri podajo tudi v kakšne fizične aktivnosti, vse to pa služi popestritvi dogajanja.
Svoj kotiček je na prireditvi našlo tudi podjetje Legion, ki je promoviralo svojo igričarsko znamko PC-jev Legion, za te namene pa so ustvarili zanimivo areno, ki so jo poimenovali Face Off. Ta je bila v bistvu en ogromen bazen, na njej pa sta stali dve manjši okrogli ploščadi, kamor sta se lahko povzpela dva obiskovalca ali pa streamerja, temu pa je nato sledil obračun z blazinami.
Preprosto, kajne? Žal se je zalomilo pri varnosti, saj nihče ni razmišljal, kaj se zgodi, če nekdo nerodno pade iz ploščadi. Po tleh so sicer bile nametane penaste kocke, a te so bile bolj kot ne samo iluzija. Niso bile namreč globoke kakšen meter ali več, ampak zgolj nekaj centimetrov, spodaj pod njimi pa so se nahajala kruta tla, ki nič kaj preveč ne ublažijo pristanka.
Two breaks in my back, metal rods in my back and a bruised ego this weekend. https://t.co/UTdpjmeDmh
To je dobro spoznala popularna streamerka Adriana Chechik, ki ima na Twitchu več kot 800k sledilcev. Ta je po zmagi pogumno skočila v zrak in pristala naravnost na svoji trtici. Zadeva je sprva bila videti kot šala, a na posnetku lahko vidimo, da se je Adriana hitro nehala smejati in potrebovala je pomoč osebja. Poškodbe so bile očitno zelo resne, saj je Adriana nato na Twitterju zapisala, da je zlomila hrbet na dveh mestih in da je potrebovala celo operacijo, kjer so ji vstavili kovinske palice.
I will never be able to trust @Twitch at another convention in my entire life. Here’s how I dislocated my knee and sprained my ankle at their Lenovo Legion booth: pic.twitter.com/uZjfkgRyWr
To dejansko ni bila edina poškodba na Lenovovi stojnici. Še ena streamerka LochVaness si je zvila gleženj, potem ko je skočila iz platforme na tla, pritožbe o poškodbah pa so prišle tudi iz strani drugih streamerjev. Eden od udeležencev je nato sporočil, da so sčasoma organizatorji stojnico zaprli, saj so ljudje neprestano kršili pravila in si lomili kosti.
Vse skupaj se zdi kot dobra podlaga za tožbo, a Lenovo naj bi pred sodelovanjem v areni od vsakega tekmovalca zahteval, da najprej podpiše pogodbo v kateri je zapisano, da se udeleženci zabavajo na lastno odgovornost.
Ko naslednje leto izide serija The Last of Us, bo ta prejela bodisi izredno visoke ali pa izredno nizke ocene. Druge poti ni, saj bo ta ustvarjena po istoimenskih igrah, ki jih je ustvaril razvijalec Naughty Dog, te pa imajo za sabo resnično gorečo bazo oboževalcev, ki so zaradi slabega začetnega uvoda igre The Last of Us Part 2 razvijalcu in igralcem celo grozili s smrtjo.
Serija je nedavno dobila dokaj konkreten napovednik, ki ni videti slabo, a za resnični vtis si bo treba ogledati celotno 1. sezono, ki bo povzela dogodke prve igre, morda pa v njej vidimo tudi nekaj štorije iz nadaljevanja. Napovednik sicer načeloma ni požel negativnih kritik, saj se vsi strinjajo, da bo igralec Pedro Pascal odličen za vlogo Joela, malce manj pa so oboževalci navdušeni nad Bello Ramsey, ki bo odigrala Ellie. Pripombe letijo predvsem na dejstvo, da Ellie iz serije ne bo niti malo podobna pegasti Ellie iz iger, to pa očitno ne bo edina razlika med tema dvema verzijama.
Bella je namreč v nedavnem intervjuju s spletno stranjo USA Today povedala, da so jo pri avdiciji vodilni iz HBO-ja vprašali, če je morda poprej že igrala igri The Last of Us, na to pa je Bella odkritosrčno odgovorila negativno. Zaradi tega ni bila okarana, ampak bolj pohvaljena, saj so ji ustvarjalci serije naročili, da naj kljub ponujeni vlogi še naprej ignorira igri. Bella je nato še povedala, da si je kljub temu ogledala nekaj igralnih posnetkov na YouTube, saj je tako dobila vsaj občutek za ta lik, ki bo v seriji ves čas stal ob strani Joela.
Jasno je, da ustvarjalci serije ne želijo ustvariti čiste kopije iger in da bodo šli v svojo smer, a spet ne povsem. Zgodbo bo namreč spisal tudi Neil Druckmann, idejni oče videoiger The Last of Us, tako da nam bo štorija vseeno znana, a Neil je že omenil, da lahko pričakujemo tudi dodatne podrobnosti glede zgodovine raznih oseb, ki jih v igrah preprosto nismo dobili.
Koliko se bo to ločevanje med igro in serijo na koncu obrestovalo je stvar kritikov in gledalcev. Ideja je sicer dobra, a se včasih ne obnese: dokaz tega je serija Halo, čigar avtorji so povsem ignorirali igričarsko izročilo, zaradi česar so si nakopali kar nekaj jeze iz strani oboževalcev, ta pa se je preselila tudi na IMDb, kjer serija nosi nekam nizko oceno 7,1/10. Založnik Paramount je kljub vsemu temu napovedal tudi 2. sezono.
The Last of Us še nima točnega datuma izida, a vemo, da prihaja v 2023.
Lahko sovražite ali pa ljubite franšizo Živi mrtveci, ampak oba tabora morata priznati, da vsebine vsekakor niste in tudi v bodoče ne boste stradali. Originalna serija, ki je svoje življenje dobila po stripovskem izročilu Roberta Kirkmana, je do sedaj proizvedla ogromno originalno serijo, ki bo 20. novembra prejela svojo zaključno epizodo, iz naših televizijskih ekranov pa se bo tako poslovila po kar 11. sezonah.
Se spomnite, kako ste bili žalostni, ko se je nedavno odvila zadnja epizoda serije Better Call Saul in vam je takrat postalo jasno, da se boste morali za vedno posloviti od svojih junakov? No, oboževalcem Živih mrtvecov se zaradi tega ni treba pretirano sekirati. AMC je namreč še pred koncem originalne serije napovedal cel kup novih projektov, ki bodo sledili korakom nekaterih glavnih likov iz originalne serije.
To je sicer dokaj trapasta poteza, saj so Živi mrtveci ena od tistih serij, za katerega nisi nikoli mogel biti prepričan, ali bo tvoja omiljena oseba preživela ali pa jo bo nenadoma pokosil kakšen metek bandita ali pa bo padel v lačna usta zombija. Vse skupaj postane malce manj napeto, ko AMC že leto prej na ves glas trobentlja, da bosta Maggie, ki jo igra Lauren Cohan in Negan, ki ga igra Jeffrey Dean Morgan, dobila povsem svojo serijo The Walking Dead: Dead City.
Serija se je sprva imenovala Isle of the Dead, na nedavni konferenci v New Yorku pa so ustvarjalci razglasili novi naslov Dead City. Sprememba imena ne bo vplivala na zgodbo, ki pravi, da sta se Maggie in Negan odpravila v raziskovanje New Yorka, tam pa prebivajo tako mrtvi, kot tudi živi. Dobili smo tudi prve uradne slike in zdi se, da Maggie še ni povsem oprostila Neganu za njegovo grozovito dejanje, tako da bo serija držala vsaj nekaj logike.
Lokacija je sicer izredno zanimiva. Živi mrtveci so se namreč v širokem loku izogibali dogajanju v večjih mestih in druščina junakov se je ob prvi priliki preselila na podeželje. To je logično, saj smo v 1. sezoni videli, da je bilo mesto Atlante povsem prežeto z nemrtvimi trupli in je nevarnost čakala na vsakem koraku. Vendar pa so ogromne horde zombijev vedno zabavne za gledanje in upamo, da bo ravno to dostavil Dead City.
Na isti konferenci je pred kamere stopil tudi igralec Norman Reedus. Tudi njegov lik Daryl bo očitno preživel dogodke originalne serije in dobil bo svoj odvrtek imenovan preprosto Daryl Dixon. V njem bi se moral znajti z igralko Melisso McBride, ki v seriji igra Carol, a Melissa je aprila sodelovanje odpovedala. Razlog je namreč selitev lokacije snemanja, saj se bo Daryl Dixon odvijal v Franciji, tako da bomo prvič v Živih mrtvecih obiskali tudi območje, ki se ne nahaja v ZDA.
The Walking Dead: Dead City bo premiero doživel aprila 2023, istega leta, a zaenkrat še v neznanem mesecu, pa se bo rodil tudi Daryl Dixon.
Založnik EA je že dve leti nezadovoljen nad svojim zaganjalnikom iger Origin in zdelo se je, da bo morda ta za vedno legel k počitku, saj se je založnik vrnil v topli objem Steama in na njem je spet začel izdajati svoje najnovejše naslove.
Vendar pa se je izkazalo, da se Origin ne bo povsem poslovil, ampak bo samo prerojen in pojavil se bo pod novim, precej manj izvirnim imenom EA app.
EA is launching the new EA app, which will replace Origin on Windows PC. EA says it is faster and more reliable.
EA app je sicer že nekaj časa v odprtem beta testiranju, tako da ste lahko kadarkoli skočili na uradno stran, si aplikacijo prenesli in jo uporabljali kot zamenjavo za Origin. Pred kratkim pa je EA sporočil, da je beta testiranje zaključeno, tako da bodo uporabniki, ki še imajo nameščen Origin, kmalu povabljeni v nadgradnjo na EA app. Kdaj se bo to zgodilo še ni jasno in med pisanjem tega članka sem zagnal svojo zaprašeno kopijo Origina, a poziva k nadgradnji še nisem dobil.
Nov zaganjalnik se vizualno pošteno razlikuje od svojega predhodnika. Vmesnik je bolj čist in pregleden, na desni strani pa je ves čas prisoten vaš seznam prijateljev. EA pravi, da je tole najhitrejši zaganjalnik na PC-ju, založnik pa je očitno končno omogočil tudi hitrejše pregledovanje svojega seznama iger. Ena glavnih prednosti je tudi nadležen hrošč iz Origina, ki se nikakor ni zna prilagoditi za višje ločljivosti, tako da si ob uporabi moral gledati v zrnate slike in črke, zdaj pa je izkušnja veliko bolj prijetna.
EA app – ne tole ni napaka, založnik jo piše z malo začetnico – si lahko prenesete iz uradne strani in morda je pred tem pametno izbrisati Origin, da vam PC ne bosta obtežili dve aplikaciji. V prehodu boste obdržali vse: od iger, shranjenih položajev v oblaku pa vse do seznama prijateljev. Izjema so lastniki Applovih Macov, saj bo tam Origin še nekaj časa živel, a bo tudi tam sčasoma dobil smeno.