Tamriel Rebuilt je ena tistih modifikacij, ki se bo oziroma se je že zapisala v zgodovino modderske skupnosti. Ekipa je namreč na projektu začela delati še preden je leta 2002 na trg sploh privekal RPG The Elder Scrolls: Morrowind in desetletja kasneje zadeva še vedno ni dokončana.
Ustvarjalci so si namreč zadali težko nalogo, ki si prizadeva poustvariti celotno pokrajino Morrowinda, to ozemlje pa je naravnost titansko. A prvotni cilj moda je bil še bolj obsežen, saj so ustvarjalci dve desetletji nazaj sanjali o temu, da bi v pogonu Morrowinda oživeli čisto cel svet Tamriela, kasneje pa so postali cilji malce bolj realistični.
Modifikacija je namreč med tem časom postala bolj vsebinsko izpopolnjena, saj razvijalec ni bil zadovoljen samo s tem, da bi ustvarjal mape, v katerih igralec ne bi imel za početi nič, ampak je v njih vpeljal tudi razne naloge, izdelava teh pa seveda zahteva svoj čas.
Izdelava Tamriel Rebuilta se je tako upočasnila, a pristop kvalitete nad kvantiteto vsekakor pozdravljamo. Razvojna ekipa je včeraj dosegla nov mejnik, saj je bila najavljena razširitev Dominions Of Dust, ta pa je v igro vpeljala dve večji mapi. Igralci lahko zdaj na jugu Vvardfenfella opuščeno pokrajino, kjer se za prevlado bojujeta hiši Hlaalu in Redoran, medtem ko na vzhodu lahko obiščemo trdnjavi Firewatch in Helnim, ki ju nadzoruje imerij.
Razširitev v igro vpelje tudi 200 novih nalog, zaradi česar je zdaj Tamriel Rebuilt vsebinsko primerljiv z originalno igro in njenima dodatkoma Bloodmoon in Tribunal. Eno preigravanje vam bo zdaj tako pogoltnilo stotine ur igranja in če ste oboževalec Morrowinda, potem je to za vas pravo zgodnje božično darilo.
Kot rečeno, Tamriel Rebuilt še vedno ni dokončan, razplet razvoja pa lahko spremljate na uradni strani, kjer si lahko prenesete tudi zadnjo verzijo modifikacije.
Igra Weird West nas je pustila z mešanimi občutki. Na igri je delal razvijalec novopečeni razvijalec WolfEye Studios, ki ga vodi Raphaël Colantonio in ga sestavljajo nekateri bivši člani studia Arkane, ki je v preteklosti spočel odlične naslove tipa Dishonored in Prey. Tudi Weird West je sodil v žanr imerzivnih simulacij, vendar pa je pri svojih igralnih novitetah spočel nekaj mimosunkov, ena največjih kontroverznih odločitev pa je bila selitev kamere v ptičji pogled.
Ta sprememba perspektive je na igranje močno vplivala in če vas je ta del od uživanja pri igranju najbolj odbijal, potem je zdaj morda čas, da igri ponudite še eno priložnost. WolfEye Studios je namreč najavil uradno podporo za modifikacije, že zdaj pa je na voljo kar nekaj večjih modov, eden od njih pa implementira prvoosebni pogled.
In ta je videti presenetljivo dobro, saj zadeva ni povsem amaterska. Na selitvi pogleda je namreč delal Joe Wintergreen, ki je dejanski programer znotraj studia, a si je v prostem času vzel nekaj ur tudi za delanje modifikacije. Mod je bil na začetku precej okoren, a nato ga je WolfEye povabil, da si vzame nekaj ekstra časa za poliranje igralnih mehanik, saj so želeli to modifikacijo vključiti v začetni nabor modov ob razglasitvi uradne podpore za vsebino iz strani igralcev.
Joe je tako implementiral nekaj dodatnih izboljšav, ki so prvoosebni pogled naredile bolj prijeten za oči. Iz tega pogleda lahko spočnemo skoraj vsa dejanja znotraj igre, vsake toliko pa se bo pogled preselil v tretjeosebnega – denimo ob upočasnjenem streljanju ali pa skrivanju znotraj vagona, ki se počasi kotali mimo nič hudega slutečih sovražnikov.
Poleg prvoosebnega pogleda je na voljo še nekaj drugih modov, kot je denimo menjavanje spolov, preprečevanje prijateljskega ognja in možnost gledanja v nemrtve zveri. Modifikacije delujejo v navezi s spletno stranjo mod.io, razvijalec pa je poleg te podpore za mode spočel tudi popravek, ki odpravi še nekaj tistih največjih hroščev. Posodobitev 1.05 bo za Weird West tudi zadnja, WolfEye Studios pa svojega naslednjega projekta še ni najavil.
Današnji petek je malce bolj poseben, saj je zavit v črnino, to pa je po celem svetu skoraj vse trgovine poslalo v divje sekanje cen izdelkov. V Sloveniji poteka razprodaja Black Friday praktično skozi cel mesec in enega od takšnih popustov smo že izdatno popisali.
Zdaj pa je napočil čas, da si pogledamo tudi znižanja iz največje trgovine na svetu: Amazona. Tudi ta se danes ponaša s svojo razprodajo Črnega petka, a njegovi popusti so omejeni samo na danes, akcijska ponudba pa se izteče že ob polnoči.
Razprodaja je naravnost titanska in znižanih je toliko izdelkov, da bi bilo popisovanje vsega samo nepregledna izguba časa. Vraga, celo če bi se osredotočili samo na pregled vseh znižanih iger, bi takoj popisali nekaj strani izdelkov in tudi to bi ustvarilo zmedo izdelkov in številk, ki za končnega uporabnika prinesejo bolj malo vrednosti.
Zato smo se raje osredotočili samo na tisto peščico izdelkov, ki vam bodo popestrili igranje iger, pa če to počnete za PC-jem ali pa če se boste za svojo zabavo zanašali na igranje konzole ob televizorju.
AMD je resda pred kratkim že izdal novo generacijo procesorjev, a nič ni narobe s tem, če pokukamo tudi v prejšnjo serijo, ki se še danes dobro drži. AMD Ryzen 5 5600X cilja na trg procesorjev srednje zmogljivosti in pri svoji nalogi se odreže odlično in je eden od najbolj priporočljivih in hkrati najbolj znižanih procesorjev, ki jih trenutno ponuja Amazon.
Če morda prejšnja generacija procesorjev ne zadostuje vašim zahtevam, potem je morda dobro pogledati v trenutno generacijo, ki ga na AMD-jevi strani krona procesor Ryzen 9 7900X in ga trenutno prekaša samo 7950X. Gre za odlično naložbo v prihodnost, ki pa pri nadgrajevanju iz prejšnje generacije zahteva še nekatere druge vložke. Potrebovali boste novo matično ploščo, trn v peti pa vam zna biti tudi pomnilnik, saj Ryzen 9 7900X podpira samo pomnilnik DDR5.
Če ste se odločili za nadgrajevanje strojnih delov in bi ob prej opisanem procesorju Ryzen 9 7900X potrebovali nekaj pomnilniške družbe, potem je tule 32 GB DRR5 RAMA-a iz strani Cruciala. Pomnilnik sicer na sebi nima kakšnega vgrajenega hladilnika, a je bliskovito hiter, ponudba pa zajema dve ploščici pomnilnika po 16 GB, ki se v Sloveniji tržijo za nekje 40 € več.
Nakup monitorja je ena najtežjih stvari pri sestavljanju povsem novega PC-ja, saj je pri vsakem izdelku treba upoštevati ogromno stvari in že ko misliš, da si enkrat izbral perfekten izdelek, ugotoviš, da je bodisi panel VA ali pa je osveževanje preprosto prenizko. Monitorji bodo kmalu doživeli manjšo revolucijo, saj bodo večji proizvajalci končno začeli delati OLED panele, do takrat pa je privlačen tudi Samsungov monitor Odyssey G5, ki v premer meri 32 placev, ponuja ločljivost 2560 x 1440, slika pa se osvežuje pri 144 Hz.
Tudi televizorji znajo biti za priporočilo dokaj zvita reč, a načeloma drži, da se na vrhu ponudbe pojavljajo izdelki iz rok LG-ja in Sony-ja, ena njunih glavnih prednosti pa je vgrajen Android sistem, tako da lahko po mili volji nameščate tudi aplikacije, ki jih ne najdete znotraj vgrajene trgovine. Načeloma bi pri izbiri televizorja priporočal velikost 65 palcev, a vsi za takega velikana nimajo ravno prostora, znižani Sony BRAVIA KD-55X85K/P pa v svojih 55 palcih ponuja še osveževanje pri 120 Hz, kar znajo izkoristiti tudi najnovejše konzole.
Konzola Nintendo Switch je danes resda stara, a japonski založnik za njo še vedno neutrudno izdeluje nove igre in če ste privrženec Pokemonov, potem druge izbire za igranje kot pa na tej konzoli niti nimate. Nintendo je za to konzolo spočel tudi nadgradnjo v obliki OLED zaslona in ta verzija je načeloma najbolj priporočljiva za nakup, saj je drobovje konzole sicer ostalo enako, a OLED proizvede bolj živo podobo.
Konzola Xbox Series S je večkrat spregledana, saj je tole bolj osiromašena verzija močnejše konzole Xbox Series X. Vendar pa Series S za svojo ceno vseeno ponuja veliko, saj omogoča preigravanje vseh najnovejših naslov, ki jih bo deležen njegov starejših bratec, le da se bo občasno treba odpovedati 60 sličicam na sekundo in se zadovoljiti s poganjanju na 30 fps, hkrati pa vanj ne boste mogli vstavljati Blu Ray ploščkov. Je pa ta izdelek varen za prihodnost in Microsoft bo zanj izdajal naslove vse do naslednje generacije konzol.
Če iščete kontroler za PC, ki vam bo povzročal najmanj glavobolov, potem je zato najboljša izbira ponudba iz strani Microsofta. Njihovi brezžični igralni ploščki iz Xboxa so že dolgo standard PC trga, prenovljeni kontroler, ki ga najdemo tudi na konzolah Xbox Series X in S, pa ponuja vse pritikline predhodnikov, le da je zdaj oprijem še boljši, na sredini pa najdemo še en dodaten gumb za hitro zajemanje slik iz iger.
Enoigralskih izkušenj znotraj franšize Vojne zvezd je bilo v zadnjih letih bolj malo, saj je založnik EA vse karte vlagal v franšizo Battlefront, a se mu to na koncu ni obrestovalo. Preden pa je Disney doletela pamet in je pravice do izdelave iger znotraj Star Warsa ponudil tudi drugim, pa se je EA vendarle zganil in spočel dve samotarski izkušnji. Prva od teh je izšla leta 2019 pod imenom Jedi: Fallen Order, leto kasneje pa smo se lahko pozabavali znotraj igre Star Wars: Squadrons.
To je arkadna letalska streljačina, ki je izpolnila dolgoletne želje navdušencev nad Vojno zvezd, ki so se želeli usesti v vesoljsko ladjico TIE Fighter ali pa X-Wing in se preko akrobatskih potez ter streljanju raznobarvnih laserjev spustiti v divje in epske spopade Republike in Imperija. Star Wars: Squadrons je dostavil ravno to in to preko dokaj kratke, a vseeno zadovoljive enoigralske kampanje, ki je bila kasneje razširjena tudi preko večigralstva.
To je tudi eden od redkih Star Wars iger, ki ponuja zabavanje preko VR očal in to preko neke naknadne modifikacije, saj je bila ta funkcija podprta v igri od samega začetka. To je še ena uresničitev sanj privržencev Vojne zvezd, ki so si od vedno želeli sedeti v verno poustvarjenem TIE Fighterju in z naslado strmeti v vse podrobnosti te futuristične kabine.
Zanimivo je tudi dejstvo, da je Squadrons ustvaril razvijalec Motive Studio, ki zdaj ne dela na nadaljevanju, ampak mu je dobra izdelana igra pridobila vstopnico za ustvarjanje predelave grozljivke Dead Space. Kar velik preskok v žanru, a glede na intervjuje je Motive preprosto velik oboževalec te umrle franšize, tako da je očitno razvoj predelave šel v prave roke.
O Star Wars: Squadrons ne govorim kar nekaj v tri dni, saj je trgovina Epic Games prav to igro ponudila povsem brezplačno. Prevzamete jo lahko tukaj, ponudba pa bo trajala vse do 1. decembra, nakar bosta ponudbo zamenjali igri RPG In A Box in Fort Triumph.
Razvijalec Owlcat Games je eden redkih studiev, ki si upa delati na žanru iger cRPG, ta pa igralca postavi v izometrično perspektivo, od tam pa nadzoruje dobro sestavljeno in razvito ekipo junakov, ki vsebujejo tudi svoje osebnosti in dialoge. Owlcat je navdušil že s svojim prvim naslovom Pathfinder Kingmaker, z večjim proračunom pa je nato igralce navdušil še z nadaljevanjem Pathfinder: Wrath of the Righteous.
Igri sta jim prinesli dovolj izkušenj in samozaupanja, da so se odločili svet Pathfinderja za nekaj časa opustiti, fantazijsko okolico pa bo zdaj zamenjala brutalna znanstveno-fantastična izpoved iz bogatega izročila vesolja Warhammer 40k, v tem pa zdaj izdelujejo igro Rogue Trader.
Tudi novi naslov bo šel po stopinjah namizne igre Fantasy Fight’s Rogue Trader iz leta 2009. Za Warhammer 40k ste do sedaj zagotovo že slišali, saj videoposnetek, kjer nek vesoljski marinec krvavo razčesava zelenega Orka, bolj težko pozabiš. Enkrat za spremembo pa ne bomo nastopali v škornjih vojaka, ampak nas čaka vloga Rogue Traderja, to pa je ceh trgovcev, ki lahko potuje iz enega planeta na drug, njihove trgovske poti pa so deležne posebnih privilegijev.
To, da ne bomo nastopali v vlogo vesoljskega morilca nam bo prišlo hudo prav, saj bo Rogue Trader navsezadnje RPG, ta pa se ne zanaša samo na bojevanje, ampak tudi na pregovarjanje, ki nas bo skozi kampanjo popeljalo na bolj miroljuben način. Novi igralni napovednik nam sicer ne pokaže kakšnih dialogov, ampak se zanaša bolj na pretepanje, ki je dokaj sterilno in nekrvavo, to pa bo tokrat potekalo samo v poteznem načinu, zaradi česar se je Owlcat že pohvalil, da bo bojevanje bolj uravnoteženo kot pa v njihovih prejšnjih igrah.
Warhammer 40,000: Rogue Trader je zaenkrat videti spodobno, žal pa razvijalec še vedno ni želel izdati, kdaj lahko pričakujemo izid. Medtem si lahko igro na Steamu dodate pod seznam želja, njihova prejšnja igra Pathfinder: Wrath of the Righteous pa se kot del Steamove jesenske razprodaje ponuja po znižani ceni 19,99 €.
Asusov brezžični usmerjevalnik ROG Rapture GT-AXE11000, ki ga poznavalci raje označujejo z besedo router, je postal prvi svoje vrste, ki ga je naša stran sploh opisala bolj podrobno. Gre namreč za specifični tip strojne opreme, o katerem veliko ljudi sploh ne razmišlja, kaj šele da bi iskala o njem neke podrobne recenzije. Vendar pa sem si za ROG Rapture GT-AXE11000 vseeno vzel svoj čas, saj sem si vedno želel v sobi držati router, ki bi spominjal na tiste, ki smo jih videli znotraj epizode Hooli-Con v seriji Silicijeva dolina.
Specifikacije
Mrežni standardi: Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Routerji so načeloma nerazburljiv strojne opreme, a ASUS se je odločil to spremeniti in prva stvar, ki jo opazite pri Rapturju je zagotovo njegov atraktiven izgled. Gre namreč za naravnost masiven izdelek, ki v širino in dolžino meri 26,4 cm, v debelino pa kar 7,4 cm. Tudi teža je konkretna, saj boste iz škatle vzeli 1,79 kg težak usmerjevalnik, vizualna privlačnost pa se tule ne ustavi.
Izdelek namreč krasi kar osem anten, ki jih lahko odstranimo in zadeva je res videti kot nekakšen mehanski pajek, ki zna vsak čas oživeti in jo popihati v najbližjo večjo špranjo. Robovi so odsekani, zgornji del pa krasita ASUS-ov logotip v RGB osvetljavi in rešetka, ki omogoča lažje hlajenje.
Te rešetke se nato preselijo tudi ob strani naprave, tako da Rapture res nima bistvenih težav s hlajenjem in med našim testiranjem se ni bistveno segreval. Med rešetkami se nahajajo tudi vhodi in teh je v izobilju, kar tudi pritiče usmerjevalniku višjega cenovnega razreda. Na eni strani najdemo WAN vhod, ki podpira gigabitno hitrost ter dodaten vhod, ki podpira hitrosti do 2,5 Gbps. Na drugi strani najdemo štiri vhode Ethernet, medtem ko še eno stranico krasita dva USB 3,2 vhoda. Priklapljanje in odklapljanje kablov zna biti nerodno, a k sreči lahko vseh osem anten obračamo po mili volji, navsezadnje pa jih lahko tudi povsem odstranimo.
Tole vsekakor ni majhna naprava in pred nakupom se je dobro prepričati, da imate sploh za njo prostor.
Rapture GT-AXE11000 je tripasovni usmerjevalnik, ki ga lahko uporabimo povsod, a seveda vam že zunanjost in dizajn povesta, da bodo od njega največ odnesli igralci, ki imajo res visoke zahteve. Podprti so pasovi 2,4, 5 in celo 6 GHz. Pri 2,4 GHz boste gledali v številko 1,148 Gbps, 5 in 6 GHz pa znata ves stisniti hitrosti do 4,804 Gbps. Teoretično zna tako Rapture GT-AXE11000 prepustiti do nekje 11 Gbps, kar so hitrosti, ki jih težko presežejo tudi največje LAN zabave. Vendar pa se zna to spremeniti v prihodnosti in morda bi kdo ob igranju počel še kaj drugega, kot je denimo pretočno predvajanje filmov preko Netflixa ali pa delanje prenosa v živo na Twitchu. Takrat takšna prepustnost pride izjemno prav, kar smo spoznali tudi na našem nedavnem dogodku Gaming POPUP v Supernovi Rudnik.
Namreč na prejšnjem dogodku smo imeli kar nekaj težav z internetom, ki niso izvirale samo iz hitrosti ampak so se nanašale tudi na nenačrtovano zaplete iz strani obiskovalcev. Slej ali prej se usede nekdo za računalnik, ki začne prenašati igre, ki jih ni na PC-ju in če jih to naredi nekaj hkrati, na internetnem prometu kmalu nastane gneča in trpeti začnejo čisto vse povezave.
Ravno zaradi tega smo na Gaming POPUP #2 zvlekli ravno usmerjevalnik Rapture GT-AXE11000, ki smo ga posadili pod televizor, zaradi njegove glomaznosti pa so nas nekateri obiskovalci začeli spraševati, ali je to nemara kakšna nova konzola.
Usmerjevalnik smo uporabili na našem zadnjem dogodku in ljudje so upravičeno spraševali, če je to morda nova konzola.
Vendar pa je Rapture imel veliko bolj pomembno nalogo kot pa samo poganjanje Fortnita. Prenašati je moral namreč promet šestih PC-jev, ki so hkrati poganjali igre kot so Fortnite in League of Legends, zraven pa je moral še skrbeti za povezavo treh konzol PlayStation 5, en VR sistem in dva dirkalna simulatorja. Da bi bila zadeva še bolj zanimiva je moral preračunavati tudi podatke igre Microsoft Flight Simulator, ki pri risanju talnih map potrebuje neprestano povezavo na internet, saj od tam pretaka silno velike in realistične teksture mest in druge okolice.
In Rapture GT-AXE11000 je vse te svoje naloge opravil z odliko: brez zatikanja ali pa kakršnihkoli izpadov. Router se ponaša z res nizko latenco, kar gre tudi na račun njegovega sistema Game Boost, ta pa da v internetnem prometu prednost vsem igričarskim sistemom, ki so nanj povezani z Ethernet kablom.
Vhodov je dovolj, da bodo zadostili vsem vašim potrebam.
Na programski strani vsebuje Rapture GT-AXE11000 kar nekaj priboljškov. Vključena je denimo podpora za AiProtection, antivirusnik, ki lahko zazna in ustavi staro in novo zlonamerno kodo. Prvo nastavitev usmerjevalnika boste spočeli na PC-ju in sicer preko posebne strani, ki bo delovala preko brskalnika. Po uvodnih nastavitvah se vam bo odprlo celo morje različnih možnosti, preko katerih boste lahko spočeli cel kup nastavitev, zmožni pa boste tudi spremljanja raznih statistik spletnega prometa. To pride zelo prav pri LAN zabavah in prej opisanih komplikacijah, kjer nekdo začne pretakati podatke, saj lahko točno vidite, na kateri pas so priključene določene naprave in katere cuzajo največ internetnega prometa. Dostop do usmerjevalnika si lahko nato nastavite tudi preko namenske aplikacije, kar smo prav tako plodno izkoristili na našem dogodku, saj se ti ne da vedno odpirati prenosnika.
Programsko opremo poganjamo znotraj brskalnika, na voljo pa je tudi aplikacija za telefone.
Žal je uporabniški vmesnik dokaj nepregleden. Nosi tisti tipični izgled, ki je soroden vsem izdelkom znotraj serije Republic of Gamers in zame osebno so nekatere nastavitve, ki bi morale biti v ospredju, skrite za nekimi odročnimi meniji ali pa so določene funkcije vmesnika preprosto preslabo razložene. Ta igričarski izgled mi je šel na živce že pri opisovanju ASUS-ovega telefona in težave mi je povzročal tudi tule.
Poleg nepreglednega vmesnika se moram potožiti tudi nad ceno. Asus ROG Rapture GT-AXE11000 zase zahteva skoraj 600 € in čeprav resda ponuja cel kup nastavitev in boste s tem usmerjevalnikom vlagali tudi v prihodnost, se mi zdi cena vseeno malce presoljena. Prav tako njegova velikost in teža ne bosta všeč ravno vsem, zato si je zadevo pred morebitnim nakupom pametno najprej v živo ogledati in se prepričati, da boste usmerjevalnik sploh namestili na svojo mizo ali omarico.
Navajeni smo, da so Twitter računi raznih podjetij in njihovih izdelkov dokaj sterilne zadeve, saj služijo predvsem temu, da na splet vržejo zadnji napovednik ali pa kakšno opravičilo zaradi vnovične prestavitve izida, drugače pa s svojimi sledilci navadno ne interaktirajo.
Vendar pa vsake toliko naletimo na kakšnega osebka, ki zna voditi družbena omrežja na malce drugačen način in sicer takšen, ki ob dobrih in premetenih objavah samo še dodatno vzbudi zanimanje za igro. Recite kar hočete za Cyberpunk 2077, a tisti, ki je upravljal s Twitter računom pred izidom igre, je svojo nalogo opravil z odliko in ni dvoma, da je šlo kar nekaj dobička od začetne prodaje tudi na račun njegovih zabavnih objav.
Nekaj takšnega je zdaj poskušal tudi založnik EA, ki je za promocijo igre Need for Speed Unbound za Twitter zaposlil nekoga, ki ga ni strah zapisati kakšne kontroverzne izjave. Pozornost do njegovih Twitter izjav je naprej izpostavila spletna stran Dextero in v njihovem tvitu lahko vidite kar nekaj malce agresivnih, a vseeno zabavnih izjav, ki jih je podal uradni Need for Speed profil.
Upravitelj Twitterja je tako enemu od sledilcev navrgel, da ima “milkshake” možgane, ta mu je nato odgovoril, da je EA “milkshake” podjetje, nakar mu je Twitter profil navrgel, da naj se joka ali pa kupi igro po polni ceni, saj je njemu vseeno. Izmenjava je bila nato končana, ko je Kylo spisal dolgo objavo glede tega, kako je EA neprofesionalno podjetje, a očitno se Need for Speedu tega vsega ni dalo brati.
Have you considered that I'm black? 💀💀💀 Like there are actually people in real life at EA or who we work with who know what I look like? And you're doing the most because you don't think a black person would be in this position? I can't make this up bro lmao 😭😭😭
Takšnih izjav se je nabralo še več, zato so se nekateri začeli spraševati, da ni morda vse skupaj samo neka načrtna oglaševalska kampanja iz strani EA-ja. Need for Speed Unbound se namreč vrti okoli mladih dirkačev, ki jim je vseeno za organe pregona in na splošno se bodo za volanom mudili uporniki, ki jim je vseeno za družbene norme.
We admit we got a bit caught up in the hype for launch and some of our recent social media replies crossed the line. To those fans we upset, we apologize. We will do better. See you here next week.
Žal je na koncu vse skupaj pokvaril EA, saj je očitno enemu od uradnikov zmanjkalo poguma in na Twitterju so zapisali, da jih je navdušenje nad igro pripeljalo do nekaterih nepremišljenih izjav, zaradi česar se opravičujejo. Račun je od takrat tiho, zato se sumi, da je bil pogumen Twitteraš odstranjen iz svojega položaja.
Saga Microsoftovega nakupa založnika Activision Blizzard še zdaleč ni končana in zdi se, da praktično vsak dan prihaja do novih zapletov, ki Philu Spencerju, šefu Xboxa, ponoči kratijo spanec.
Kupčija, ki naj bi bila vredna 69 milijard dolarjev, ni všeč marsikomu, še najbolj pa se pri njej pritožuje Sony. Ta je glede nakupa zagnal cel vik in krik, saj bi ob tem prevzemu Microsoft pod lastništvo dobil tudi franšizo Call of Duty, to pa Sony označuje za enega od temeljev igričarske industrije, ki enostavno nima konkurence. Prevladuje strah, da bi preko tega lahko Microsoft ustvaril monopol na trgu, to pa je seveda pritegnilo pozornost regulatorjev po celem svetu, čigar naloga je ravno izogib takšnim situacijam.
Microsoft se sicer zagovarja, da Sony malce pretirava in podal je že cel kup obljub, da bi ob prevzemu založnika Call of Duty še vedno izhajal tudi na konzolah PlayStation. Vendar pa to tekmeca ni zadovoljilo in tako se kreganje nadaljuje, preiskave iz strani nadzornih organov pa postajajo vse bolj obširne.
V kupčijo je najprej bolj globoko pogledal regulator za konkurenčnost in trge znotraj Združenega kraljestva, ta pa je zdaj na svoji spletni strani javno objavil izjavi tako Microsofta, kot tudi Sonyja, vsak od njiju pa je predstavil svoja stališča.
Kar 111 strani dolg dokument iz strani Microsofta je še posebej zanimiv, saj je v njem Microsoft zapisal, da ima PlayStation kar nekaj ekskluziv in veliko teh je višje kvalitete kot pa tisto, kar ponuja Xbox. Pri tem so bile izpostavljene igre kot so The Last of Us, Ghost of Tsushima, God of War in Spider-Man, vse to pa so med najbolj prodanimi naslovi znotraj Evrope.
Microsoft se tule ne laže, saj sta konzoli PlayStation 5 in Xbox Series X izšle nekje istočasno in Sony je medtem res izdal cel kup dobro prodanih ekskluziv, med katere poleg prej naštetih zadev lahko prištejemo tudi igri Ratchet and Clank: Rift Apart, Horizon: Forbidden West in Returnal, medtem ko je Microsoft v teh dveh letih proizvedel čuda malo izdelkov. Leto 2022 je bilo za njih še posebej žalostno in celo Phil Spencer je v intervjuju priznal, da je preteklo že preveč časa od njihovega zadnjega večjega naslova. Letos sta edini res pravi ekskluzivi prišle iz strani razvijalca Obsidian, ki je na trg poslal preživetveno igro Grounded in grafično avanturo Pentiment, a nobena od teh iger ne bo podrla prodajnih rekordov.
Zanimivo je videti, da Microsoft javno izjavi, da njegovi izdelki niso ravno najboljši, a te besede mu ne bodo pomagale pri odobritvi kupčije. Pred kratkim je nakup začela preučevati tudi EU, spletna stran Politico pa zdaj poroča, da se bo v dogajanje vmešala tudi ameriška zvezna komisija za trgovanje FTC, ki naj bi proti Microsoftu vložila protimonopolno tožbo.
Zdi se, da o nadgradnji za igro The Witcher 3 govorimo že celo večnost, medtem pa nam razvijalec CD Projekt RED ni želel pokazati niti enega igralnega posnetka, deležni pa nismo bili niti slike. Vse to se je spremenilo včeraj, ko so Poljaki zagnali prav poseben prenos v živo, v njem pa smo lahko končno tudi od bližje videli vse nadgradnje, ki jih bo prejela posebna izdaja igre z imenom Complete Edition.
The Witcher 3 je danes star že 7 let, a je še vedno videti odlično. To še posebej velja za PC, kjer se igralci lahko že vse od izida zabavajo v ločljivosti 4K pri 60 sličicah na sekundo, zdaj pa bodo teh dobrot deležni tudi vsi tisti, ki bi avanture Geralta radi podoživeli na konzolah PlayStation 5 in Xbox Series X.
Nadgradnja prinaša kar nekaj večjih sprememb in največ je bilo storjenega na področju osvetlitve, saj bomo zdaj gledali v famozne ray tracing učinke, ki bodo tukaj razprostri skozi celoten svet in ne samo znotraj nekaterih scen. Poznavalci temu sistemu rečejo RTGI oziroma Ray Tracing Global Illumination in takšnega osvetljevanja so se v preteklosti že poslužile igre Metro Exodus, Cyberpunk 2077 in Dying Light 2. Zaradi tega lahko ob vseh vklopljenih učinkih pričakujete visoke sistemske zahteve in zanimivo bo videti, če bo takšna slika na konzolah omejena na 30 sličic na sekundo.
Poleg lepše grafike nas čakajo tudi popravki hroščev in nekaj nove vsebine, ki se napaja iz Netflixove serije. Pozorne oči gledalcev so že ujele en kader, kjer lahko vidimo tiste smešne oklepe vojakov Nilfgaardiana, CDPR pa bo omogočil tudi menjavo izgleda nekaterih likov – Jasperja bomo lahko denimo zamenjali za vizualno podobo tistega, ki ga gledamo na Netflixu.
Izboljšave so se pojavile tudi drugje. Uporabniški vmesnik je bil predelan in na mapi bomo lahko zdaj skrili vse tiste ikone vprašajev, po novem pa bomo lahko določene elemente vmesnika povsem skrili iz zaslona in jih priklicali samo takrat, ko jih bomo potrebovali. Prenove je bil deležen tudi boj in zdaj nam za proženje magije ne bo treba vsakič priklicati menija, nekaj sprememb pa je bila deležna tudi kamera.
CDPR je dodal še posebno možnost fotografskega načina, napredek skozi igro pa bo zdaj deljen med konzolami in PC-jem, tako da boste kupci večih kopij igre lahko igranje nadaljevali iz enega shranjenega položaja.
Kar veliko priboljškov za nadgradnjo, ki bo povsem brezplačna. The Witcher 3: Wild Hunt – Complete Edition izide 14. decembra, za brezplačno nadgradnjo pa lahko že ta hip skočite na Steam, kjer se ta igra, v sklopu Steamove razprodaje, prodaja za pičlih 6 €.
The Callisto Protocol je definitivno ena mojih najbolj pričakovanih iger letošnjika, saj gre za preživetveno grozljivko, ki je nekakšen duhovni naslednik serije Dead Space. Na njej je vodilno vlogo prevzel možakar Glen A. Schofield, ta pa je bil tudi idejni oče Dead Spaca, ki bo prav tako januarja prejel novo izdajo, čeprav le v obliki predelave prvega dela.
Za igro smo do sedaj prejeli že kar nekaj napovednikov in glede na videno, bo zadeva enako brutalna in krvava kot igre, po katerih se zgleduje, razvijalec Striking Distance Studios pa bo v aspekt realističnega razkosavanja trupelc vložil še nekaj dodatnega napora, saj bo nekatere usmrtitve glavnega junaka Jacoba in tudi sovražnikov prodajal kot dodatni DLC.
Te usmrtitve so krasile že Dead Space in še vedno se spomnim, ko me je enkrat sredi preigravanja pokončala glava, ki se je premikala s pomočjo lovk, nakar sem bil deležen prav posebne animacije, ko so mi njeni tentakli odbili glavo, nato pa se je vsiljivec zasidral v zdaj nezasedeni vrat in Isaac se je tako spremenil v hodeča zombija.
Ravno takšno brutalnost očitno zdaj zahtevajo igralci The Callisto Protocola in razvijalec jim je na želje odgovoril preko sezonske prepustnice. Ta bo s sabo prinašala dva skupka posebnih usmrtitev, ki jih bomo lahko gledalci tako na Jacobu, kot tudi sovražnikih. Kupci DLC-jev bodo za Jacoba prejeli 13 novih usmrtitev, medtem ko bodo okoli hodeči kadavri razpadali v 12 novih eksekucijah.
To be clear: We’re not holding anything back from the main game for the season pass. We haven’t even started work on this content yet. It's all new stuff that we’ll be working on in the new year. Fans have asked for EVEN MORE deaths, so we’re making it a priority next year.
Sezonska prepustnica s sabo prinaša tudi nekatere nove preobleke za oklepe in namig na dodatek, ki bo s sabo prinesel nekaj zgodbe. Pri vsem tem so se pojavile skrbi, da je morda razvijalec te animacije preprosto odrezal iz glavne igre in jih sedaj prodaja kot dodaten zaslužek, a Glen pravi, da temu ni tako.
Igra je nedavno najavila tudi svoje uradne strojne zahteve, na PC-ju pa bo za varnost skrbela zaščita Denuvo. Igra izide 2. decembra, strojne zahteve pa si lahko ogledate spodaj.
Vikinška igra preživetja Valheim je februarja lani naravnost eksplodirala na trgu in nekaj časa se je zdelo, da čisto vsak, ki je kdaj doživel bližnje srečanje z miško in tipkovnico, govori samo o tem naslovu. Twitch je bil poln streamerjev, ki so po dolge ure preigravali samo to igro, igričarske strani pa so pridno popisovale vse nasvete, ki vam pridejo prav ob prvem preigravanju.
Vendar pa je imel Valheim en majhen problem: izšel v stanju Zgodnjega dostopa, za razvoj pa je skrbel majhni švedski studio Iron Gate Studio, ki ga je sestavljala samo 5-članska ekipa. Ti so se nenadoma znašli pod hudim pritiskom, saj je bila izdana vsebina hitro preigrana, igralci pa so zahtevali več. Vendar pa Iron Gate Studio ni šel po poti drugih studiev, ki so v preteklosti naleteli na tako nepričakovan uspeh. Ekipe namreč niso razširili, ampak je razvijalec ostal majhen in razvoj je bil zaradi tega nekoliko počasnejši.
Valheim je šele septembra prejel večjo posodobitev Hearth & Home, a ta ni s sabo prinesla tistega, kar so igralci najbolj zahtevali: nov del mape. Na to je bilo treba čakati vse do včeraj, ko je Iron Gate Studio ponosno najavil, da je dodatek Mistlands končno postal na voljo vsem lastnikom kopije igre.
Mistlands s sabo prinaša cel kup nove vsebine. Poleg nove okolice, ki se ponaša tudi z novim glavnim šefom, vas čakajo tudi frišna orožja, dobrine za kovačenje, sveži sovražniki in nov tip temnice. Celoten seznam sprememb si lahko preberete na uradni strani, razvijalec pa opozarja, da se bo nova okolica Mistlands lahko generirala samo na območju mape, ki je še niste raziskali. V primeru da ste že pretaknili vsak kotiček sveta, potem bo treba začeti povsem novo igro.
Treba se je tudi zavedati, da je Mistlands zaenkrat na voljo samo v testni fazi, tako da boste za igranje morali najprej igro v Steamu klikniti z desnim klikom in izbrati možnost “Properties”. Nato izberete zavihek “Betas” in znotraj vtipkajte kodo “yesimadebackups” (brez narekovajev).
Žal še nimamo datuma, kdaj točno bo Valheim izšel v celoti, bo pa igra naslednje leto prispela tudi na konzole Xbox One in Xbox Series X.
MMO ArcheAge je slabih deset let nazaj očaral lep del sveta, saj je ta masivna večigralska igra pokazala, da lahko v enem naslovu združiš naravnost čudovito grafično podobo, akcijski boj, ogromen svet in napredne igralne mehanike, kot je kupovanje zemljišč, na katerih si lahko nato zgradil svojo hišico in plovbo s čolni in ladjami, ki je potekalo organsko in ga niso prekinjali kakšni nalagalni zasloni.
Žal pa je bil to korejski MMO in ta je bil igralcem sicer ponujen brezplačno, zaradi česar so se ob odprtju strežniki naravnost šibili pod navalom igralcev, zlagoma pa je igra zašla v P2W vode, tako da tisti, ki so se želeli zabavati brezplačno, enostavno niso bili zmožni konkurirati plačljivim igralcem.
ArcheAge je zaradi tega zapustilo kar nekaj ljudi, vendar pa ima original še danes zdravo igralno bazo, razvijalec XLGames pa je se je po desetletju odločil napovedati nadaljevanje ArcheAge 2.
Drugi del je pred kratkim dobil tudi prvi napovednik in ob res fantastični podobi je težko ostati ravnodušen – čeprav nam je že zdaj jasno, da bo tudi nadaljevanje ponujalo cel kup mikrotransakcij. Bo pa XLGames za dvojko spočel cel kup izboljšav in ohranil tiste prvine, ki so iz originala naredili enega najbolj igranih MMO-jev na trgu.
ArcheAge 2 tako ne bo samo omogočal kupovanje parcel in gradnjo hiš, ampak bodo igralci lahko s svojim klanom postavili cele vasice. Odprt svet, brez prekinitev z nalaganji stopenj, bo še vedno tu, grafična podoba pa bo resnično nekaj najlepšega znotraj MMO žanra, saj bo vse skupaj poganjal Unreal Engine 5. Iz napovednika lahko vidimo, da se tudi akcijski boj ne poslavlja in sekanje s sekiro je videti slastno, vsakega pošastka pa bomo lahko pokončali s spektakularno potezo v slogu God of Wara.
ArcheAge 2 je na žalost še daleč od finalnega izida, saj ga razvijalec XLGames namerava spočeti šele enkrat v 2024, do takrat pa se lahko še vedno pozabavate v igranju originala.
Digitalna trgovina Steam je zagnala svojo jesensko razprodajo ravno v času, ko je velik del Slovenije pobarval sneg. Brez skrbi, prihajajo tudi tradicionalna zimska znižanja, a pred tem bo treba denarnico odpreti za nekatere akcijske jesenske popuste, ki jih, kot običajno, lahko merimo v tisočih naslovih.
Nekaj najbolj zanimivih popustov smo našteli spodaj.
Med popusti zagotovo izstopa igra Gotham Knights, ki še ni stara niti mesec, pa je že znižana za skoraj polovico, kar verjetno pomeni, da Warner Bros. ni preveč zadovoljen s prodajo in samo upamo lahko, da bo v naslov vnesel še kakšno posodobitev in morda celo odobril izdelavo kakšnega dodatnega DLC-ja.
Poleg razprodaje prinašajo jesenska znižanja tudi glasovanja za najboljše igre leta. Steam Awards bo tudi letos izbral eno najboljšo igro leta, ki bo iz strani publike nabrala največ podpore in že zdaj je praktično vsem jasno, da bo to postal Elden Ring. Trenutno sicer poteka še eno glasovanje za igro leta, ki je sestavni del podelitve The Game Awards, kjer Elden Ringu konkurirata vsaj še God of War Ragnarok in Horizon Forbidden West, a ti dve igri se ne kvalificirata za Steamove nagrade, saj na PC-ju (še) nista izšli.
Glasovanje za najboljšo igro Steama lahko izvedete tukaj, tam pa boste našli še kup drugih kategorij, ki se od lani niso spremenile. Izglasovani favoriti bodo nato prešli v finale, kjer jim boste podelili dokončne glasove, to pa se bo zgodilo med zimsko razprodajo. Zmagovalci bodo nato razglašeni 3. januarja 2023.
Tako glasovanje, kot tudi razprodaja se zaključita 29. novembra.
Najnovejša igra v priljubljeni seriji Talking Tom & Friends, Talking Tom Time Rush, je zdaj na voljo za predregistracijo v trgovini z aplikacijami AppGallery. Težko pričakovana nova igra bo na voljo za prenos in igranje po vsem svetu od 1. decembra dalje.
V novi igri se govoreči maček Tom s prijatelji poda na neverjetno potovanje skozi čarobna vrata in v lov za ukradenim zlatom po celem vesolju. Vseh šest priljubljenih likov je na voljo za igranje že od začetka, tako da lahko igralci tečejo, se izmikajo in pobirajo posebne moči s svojim najljubšim prijateljem, pri tem pa raziskujejo pisane nove svetove.
Poln izzivov, kot so odklepanje novih svetov in skrivnostnih stranskih poti, zbiranje nalepk ter pridobivanje nagrad, Talking Tom Time Rush obljublja vznemirljivo pustolovščino za vsakogar, ne glede na to, ali gre za zagrizene igralce, ki si prizadevajo za najboljši rezultat, ali za priložnostne igralce, ki želijo zgolj uživati v neskončni tekaški zabavi.
Izboljšan z dinamičnimi kreativnimi koncepti, odlično mehaniko igranja in neverjetnimi nagradami, bo Talking Tom Time Rush priljubljen pri celi družini. Za predregistracijo pojdite na Talking Tom Time Rush – Huawei AppGallery.
Digitalno pomlajevanje je bilo nekaj časa najbolj vroča tema Hollywooda, saj so režiserji in producenti filmov nenadoma odkrili, da lahko ostarele zvezdnike zopet pripeljejo pred kamere in jih povrnejo v njihov stari blišč. Vendar pa je temu sledilo spoznanje, da zadeva sicer ima potencial, a za trg še vedno ni povsem pripravljeno. To je postalo kristalno jasno v filmu The Irishman, kjer je glajenje gobic igralca Roberta De Nira privedlo do nekaterih impresivnih, a hkrati tudi malce smešnih rezultatov.
Morda pa je tehnologija v treh letih od izida Irishmana že bolj dozorela. To bo poskušal dokazati prihajajoči film Indiana Jones 5, ki bo v glavno vlogo pustolovskega arheologa zopet postavil legendarnega igralca Harrisona Forda, ki pa te dni šteje že 80. let.
Indiana Jones is back!
“It’s full of adventure, laughs, and real emotion,” says Harrison Ford. Take a first look at Indiana Jones 5, from Empire’s major world-exclusive new issue.
Zaradi njegove starosti seveda ne moremo pričakovati, da bo Indy v novem filmu izvajal neke napredne pretepaške poteze in se med pregonom z ogromno kotalečo skalo s pomočjo zvestega biča vihtel čez zevajoče prepade. Izvajanje takšne akcije bo prevzela igralka Phoebe Waller-Bridge, ki bo v filmu igrala Heleno, Indyjevo vnukinjo, vseeno pa naš stari junak ne bo samo sedel v pisarni, kjer bo s povečevalnim steklom preučeval dokumentacijo.
EXCLUSIVE 🚨
Indiana Jones 5 will pit Indy against Nazis again, in 1969. Meet Mads Mikkelsen’s villainous Voller. “He’s a man who would like to correct some of the mistakes of the past,” he tells Empire.
Režiser James Mangold je za spletno stran Empire povedal, da bodo gledalci na račun naprednega digitalnega pomlajevanja videli tudi nove kadre dobrega, starega Indiane Jonesa. Peti del se bo sicer odvijal leta 1969, a v uvodu bomo skočili nazaj v 1944, kjer se bo Indy preganjal znotraj gradu, ki je poln nacijev.
Mangold je v intervjuju izjavil, da je želel v filmu poustvariti nekaj stare magije, ki sta jo leta nazaj izvajala George Lucas in Steven Spielberg in del tega je tudi adrenalinski tobogan, ki vsebuje Indiano Jonesa. Producentka Kathleen Kennedy je k temu dodala, da so želeli gledalcu takoj dati občutek, da se je znašel znotraj Indiana Jones filma in upa, da bo tehnologija pomlajevanja dostojna k temu izzivu.
EXCLUSIVE 🚨
Phoebe Waller-Bridge plays Indy's goddaughter Helena in Indiana Jones 5: "She's a mystery and a wonder," she tells Empire.
Nad rezultati je navdušen tudi Harrison Ford, ki je povedal, da ta nova tehnika pomlajevanja prva, ki ga je prepričala, da to kar gleda na zaslonu ni samo računalniški efekt. K temu je še dodal, da je zadeva malce strašljiva, a da zaradi nje ne hrepeni po resnični mladosti, saj je vesel svoje starosti.
Indiana Jones 5 izide 30. junija 2023, Disney pa že zdaj razmišlja o razvoju povsem nove serije, kjer pa bi za arheološki klobuk moral poprijeti nekdo drug kot pa Ford.
Franšiza Postal je sicer znana marsikateremu igričarju, saj je v oko javnosti prišla ravno na račun svojih kontroverznih mehanik. V igričarski industriji ne najdemo ravno veliko naslovov, kjer bi lahko iz prvoosebne perspektive izvajali teror nad nedolžnimi prebivalci, na njih urinirali in jih naknadno še polili z bencinom in še zažgali.
O Postalu se je tako resda veliko govorilo, a prodajna uspešnica to ni bila. Za serijo je dolga leta skrbel razvijalec Running With Scissors, ki pa mu je za izdajo tretjega dela zmanjkalo financ, zato je pravice do franšize posodil ruskemu založniku Akella, ta pa je za razvoj najel zunanjega razvijalca Thrashmasters.
Rezultat je bila igra Postal 3, ki pa je bila tako zanič, da je praktično povsod požela negativne ocene, prodaja pa je bila tako slaba, da je leto po izdaji Akella morala razglasiti bankrot, k rakom pa je šel žvižgat tudi razvijalec Thrashmasters. Pravice je dobil nazaj originalni razvijalec, ki je nato spočel Postal 4, še danes pa se radi ponorčujejo iz tretjega dela in Running With Scissors se ga dejansko sramuje.
With Postal 3's DRM issues and overall shittiness of the game itself, the game is officially no longer being sold on Steam.
We didn't have control over the page, so we couldn't make it free before the DRM issues began.
Težav za Postal 3 pa ni konec niti več kot 10 let po njegovem izidu. Igralci so namreč opazili, da je bila zadeva umaknjena iz prodaje na Steamu, Running With Scissors pa je situacijo razjasnil na Twitterju.
Postal 3 namreč ni bil samo zanič, ampak je zaradi nekega razloga vseboval tudi vsiljivo DRM zaščito, ki zahteva občasno preverjanje licence preko strežnikov. Ti so postali nedosegljivi, zaradi česar igra ni več delovala, temu pa je nato sledil umik iz Steama.
Running With Scissors je tega vesel kot radio, saj priznava, da je igra preprosto zanič in da zdaj ljudje vsaj ne bodo mogli več kupiti teh smeti. Razvijalcu je samo žal, da ni imel nadzora nad stranjo z igro, drugače bi zadevo pred izklopom strežnikov ponudili brezplačno. Razvijalec je vsem tistim, ki bi si vseeno želeli igranja Postala 3, svetoval, da igro preprosto piratizirajo.
Govorice so se izkazale za resnične in francoski založnik Ubisoft se po letih dopustovanja ponovno vrača na najbolj priljubljeno digitalno platformo z igrami – Steam.
Od te se je Ubisoft ločil že leta nazaj, saj mu preprosto ni bil všeč delež provizije, ki si jo je za vsako prodano kopije odtegnil Steam. Zato so se za prodajo svojih naslovov začeli zanašati na svojo lastno trgovino uPlay, ki so jo nato preimenovali v Ubisoft Connect, leta 2019 pa so sklenili kupčijo s trgovino Epic Games in začeli svoje naslove prodajati tudi tam.
Zamere so bile očitno vmes zglajene in včeraj je predstavnik Ubisofta za spletno stran Eurogamer tudi uradno potrdil, da se bodo nekatere njihove igre zopet pojavile na Steamu. Omenjeni so bili naslovi Assassin’s Creed Valhalla, Roller Champions in Anno 1800, za nobenega od njih pa ni bil napovedan datum izida.
Predstavnik je še dodal, da Francozi ves čas preučujejo trg in gledajo, kako bi lahko lahko dosegli svoje občinstvo, hkrati pa bi radi tudi ohranili svoj ekosistem znotraj trgovine Ubisoft Connect. To zna pomeniti to, da boste pri nakupu igre na Steamu še vedno primorani v dodano prijavo znotraj njihovega zaganjalnika, kar nekaterim zagotovo ne bo všeč.
Ubisoft pri svoji najavi seveda ni povedal, da ima založnik kar nekaj težav pri izdajanju novih iger. Sicer so napovedali kopico novih Assassin’s Creedov, a te igre so verjetno še leta stran, založnik pa se ubada tudi z vedno novimi prestavitvami naslovov: nazadnje se je to zgodilo za Skull & Bones, težave pa jim delajo tudi bolj enostavni projekti, kot je denimo predelava igre Prince of Persia: The Sands of Time. Zaradi vsega tega so dobički upadli in založnik si enostavno ne more več privoščiti izostanka iz največje platforme na PC-ju.
Ubisoft ni želel razodeti, kdaj točno se bo zgodila njegova vrnitev, a če bi ugibali, bi si izbrali datum 6. december. Takrat namreč izide še zadnja večja posodobitev za igro Assassin’s Creed Valhalla in ponovna izdaja njihovega zadnjega večjega naslova bi bila idealna iztočnica za bombastično vrnitev v objem Steama.
Novo poglavje serije Need for Speed je praktično že pred vrati in založnik EA je v zadnjem mesecu izdal že kar nekaj igralnih napovednikov, ki pokažejo kaj vse bo krasilo prihajajočo dirkačino Unbound.
Novi video je namenjen igralnemu načinu Speed Race, to pa so posebne in hudo nelegalne dirke, ki se skrivajo po raznih garažah, ki so posejane skozi mapo. Svoj dirkalnik bomo tako morali najprej pripeljati do mesta srečanja, vendar pa temu ne bo kar takoj sledil skok v kurjenje gum.
Najprej bo treba namreč kupiti svoj vstop v dirko, za te namene pa bomo morali odšteti nekaj dolarjev. Glede na to, da bo Unbound več kot očitno arkadna dirkačina, bodo denarci verjetno leteli iz vseh smeri, zato bo nakup vstopnice nekaj, kar nam ne bo hudo izcuzalo bančnega računa. Je pa vseeno pri predpripravi na dirko treba malce pozornosti vreči na merilnik “Heat”, saj vsaka od tekem s sabo privleče tudi določen nivo pozornosti iz strani zakona. Več kot bo dirka prislužila Heata, bolj bo med dirko tečen organ pregona, a po drugi strani bodo na koncu tudi nagrade večje.
Te si lahko še povišamo, če pred vsako dirko naredimo stransko stavo s kakšnim od drugih dirkačev, kar nam bo še bolj obogatilo končni izkupiček – seveda pa moramo stavo dobiti in dirko zmagati.
EA je pokazal tudi nekaj igranja in Need for Speed Unbound svoje igralne formule očitno ne namerava spreminjati. Dirkalni model je arkaden, tako da bo veljalo pravilo “gas do daske”, kakšno zaviranje pa se zgodi bolj po naključju. Spet bo očitno umanjkal pogled iz notranjosti avta, saj bi za kaj takega razvijalec moral poskrbeti za verno modeliranje vsakega avta posebej, tako da bomo gledali samo zunanjost avtomobila, razvijalec pa bo tokrat poskušal dirkanje popestriti z raznimi posebnimi učinki, ki gredo enim na živce, drugim spet ne – k sreči bomo lahko to grafiko po mili volji prilagajali svojim željam.
Need for Speed Unbound je videti kot v redu popestritev, a ne kaže neke resne revolucije dirkaškega žanra. Igra izide že 2. decembra in sicer za PC ter konzoli trenutne generacije.
Pretekli petek in sobota sta minila v znamenju vnovičnega igričarskega druženja, saj smo za vas pripravili že drugo srečanje Gaming POPUP, to pa se je tokrat odvilo znotraj nakupovalnega središča Supernova Ljubljana Rudnik in če ste se že veteran naših dogodkov, potem že veste, kaj vse se takrat dogaja.
Sredi hodnika smo uprizorili igričarsko oazo, ki so jo sestavljali PC-ji, konzole PlayStation 5 in Nintendo Switch, očala VR in glasno prdenje motorjev na dirkalnih simulatorjih. Standard torej, ki smo ga letos okrasili še z letalno palico za igro Microsoft Flight Simulator in ekstra močnim PC-jem, ki je v sebi držal najnovejšo grafično kartico RTX 4090.
Roko na srce smo na tem dogodku pričakovali manj obiskovalcev, saj je Rudnik vendarle malce bolj umaknjen od naše prejšnje lokacije in v zgodnjih jutranjih urah se nam je zdelo celo prav, da smo tokrat za igranje pripravili dva PC-ja manj kot prej. A to odločitev smo hudo obžalovali popoldne, ko se je nad nas zgrnila cela gruda obiskovalcev, ki so se želeli čimprej predati igričarskih užitkom.
Obisk je presenetil celo nas, saj se je v popoldanskih urah zgodila popolna nevihta. Najprej je bilo takrat ravno konec šole, kar je pred konzole pripeljalo veliko mlajših glav, nakar je še začel padati dež, zaradi česar ljudje največkrat skočijo po nakupih v najbližji nakupovalni center, nakar sta na prizorišče prispela še vplivneža Wortex in hrvaški Gallasandala, kar je še dodatno napolnilo prostor.
Situacija z gnečo je bila zaradi tega toliko večja v soboto, saj se je med ljudmi še iz prejšnjega dneva hitro razširila vest, da v Supernovi “nekaj dogaja”, zaradi tega pa so se igralne postaje začele polniti že dopoldne in se niso izpraznile vse do zaprtja centra. Dolgčas nam ni bilo in med potekom dogodka smo naleteli na kar nekaj zanimivih prizorov. Za nami je že ogromno takšnih druženj, a še danes se ne moremo naveličati svetlih oči obiskovalca, ki presenečeno pred sabo ogleda PC ali konzolo in nato skoraj zavriska od veselja, ko mu poveš, da je vse za igranje popolnoma brezplačno. Letos se mi je sicer najbolj vtisnil v spomin nek oče, ki je pred sabo rinil voziček z otrokom, medtem ko je njegova žena za sabo vlekla še dva malčka. Otožen pogled očeta, ki je zagotovo bivši igričar, a je zdaj takšna zabava zanj, vsaj za nekaj časa, stvar preteklika, je bil preprosto neprecenljiv.
Iz tega dogodka smo potegnili tudi pomembno lekcijo, ki se glasi, da se bo Fortnite pojavil tudi tam, kjer ga sploh nisi pričakoval. Konzole PlayStation 5 so bile namreč namenjene bolj preigravanju igre FIFA 23, a kar naenkrat se je na enem televizorju izrisal Fortnite, tako da ga je očitno nekdo skrivoma prenesel, saj mu je bilo dovolj čakanja na prosto mesto za PC-jem. Tako je ta konzola preprosto postala Fortnite konzola, saj so se igralci redno menjavali za kontrolerjem in niso želeli niti slišati o kakšni drugi igri. Ni treba potem dvakrat poudarjati, da smo na igričarski mašini, ki je imela nameščen Cyberpunk 2077 za prikazovanje ray tracinga, kmalu zagledali Fortnite in tudi tam smo obupali nad prepričevanjem zagona kakšnega drugega naslova.
Skratka, za nami je še en dogodek in hkrati je to tudi naše zadnje srečanje v tem letu. Tale članek lahko izkoristimo za odgovor na večkratno zastavljeno vprašanje iz dogodka, ki se glasi: “Kje bo naslednji Gaming POPUP?” in naš odgovor je tud tule isti: ne vemo… Še. Gaming POPUP se naslednje leto zagotovo zopet vrne, a zaenkrat lokacije še nimamo izbrane, za kakšen dober predlog pa se lahko vedno obrnete na komentarje pod člankom.
Kot vedno bi se tudi tokrat radi zahvalili partnerjem UVI, Logitech, Lenovo in Thrustmaster, brez katerih organizacija takšnih srečanj preprosto ne bi bila mogoča, srčna zahvala pa leti tudi v smeri vplivnežev Wortexa in Gallesandalle, ki sta poskrbela za lepo popestritev dogodka.
Če ste morda mislili, da se boste še letos lahko pozabavali v krvavem razkosavanju nagnitih lobanj zombijev, potem ste se malce ušteli. Založnik Deep Silver je namreč najavil, da bo igra Dead Island 2 zamudila tudi leto 2022 in jo bomo lahko prvič pognali šele 28. aprila 2023.
To sicer za oboževalce te franšize ni nič novega, saj je ta naslov že leta ujet v razvojnem peklu. Prvi del je izšel leta 2011 in je požel univerzalno slavo, zato je bilo že v 2013 najavljeno delo na nadaljevanju. A to nikakor ni moglo vzleteti in pri projektu se je zamenjalo že več razvijalcev, dokler ga leta 2019 v roke ni prejel Dambuster Studios, ki si ga lasti sam Deep Silver.
Od takrat naj bi razvoj potekal brez zapletov in v zadnjih mesecih smo že začeli dobivati igralne posnetke, zato se je zdelo, da bo zadeva res izšla še letos, a žal od tega ne bo nič. Deep Silver je zapisal, da se zavedajo ironije pri vnovični prestavitvi, a da je ta preprosto neizogibna, saj želijo dostaviti izdelek, ki bo vreden svojega dokaj slavnega imena. Ne bomo pa letos ostali povsem praznih rok, saj bomo 6. decembra prejeli nov napovednik in tudi igralni video.
Ta bo morda pokazal tudi eno hudo zanimivo pritiklino tega naslova, ki se imenuje Alexa Game Control. Alexa je umetnopametni pomočnik, ki prihaja iz smeri Amazona in ga navadno uporabljamo v navezi z Echo zvočnikom, tule pa bo zadeva uporabljena na malce drugačen način. Med igranjem bomo namreč lahko Alexo povprašali za raznimi informacijami tipa, kje je najbližji trgovec in Alexa vam bo takrat na mini mapi lepo izrisala najbližjega trgovca. Takšno pomoč bomo lahko izrabili tudi za kakšne druge namene, saj bomo v mikrofon izrekli besede “Hey zombie” in s tem nase privabili pozornost najbližje skupine nemrtvih, kar zna zagotovo priti prav med raziskovanjem opustošenega Los Angelesa, ki mu je razvijalec nadel ljubko ime Hell A.
Za Alexo ne boste potrebovali Amazonovega računa ali pa kakšne namenske opreme, saj bo zadeva delovala na povsem navadnem mikrofonu, seveda pa bo treba vse zvočne ukaze izvajati preko angleškega jezika.