🔥 UVI.GG

Domov Blog Stran 163

Profesorji zaskrbljeni, saj zna umetna inteligenca zdaj pisati tudi spise

0

Umetna inteligenca se vse bolj uriva v naša življenja in hočeš nočeš bo ta tehnologija nosila čedalje bolj pomembno vlogo, zna pa tudi spočeti tudi cel kup preglavic. To je denimo dokazala že tehnologija “deep fake”, ki zna premo umetnopametnih algoritmov obraze na video zamenjati s prepričljivo kopijo, ki je skoraj neločljiva od originala. Zadeva je bila že na začetku fascinantna in celo malce zastrašujoča, a k sreči ima še vedno nekaj napak, tako da lahko človeško oko še vedno prepozna, da nekaj na videu ne štima.

Vendar pa to ne bo trajalo dolgo, saj je čar umetne pameti ravno to, da se ta ves čas uči in se tako izboljšuje. Umetno pamet se zna izrabiti tudi bolj praktično, kar je pred kratkim dokazal umetnopametni bot ChatGPT. Do tega ima dostop vsak in širom interneta je kmalu postal viralen, saj je tehnologija naravnost fascinantna.

Čar ChatGPT-ja je dejstvo, da ga lahko vprašamo karkoli ali pa mu naložimo kakšno nalogo, ven pa bomo dobili prepričljiv in skorajda človeški odziv. Če botu denimo naložimo nalogo, da nam spiše kratki članek o prihajajočem Starfieldu, bomo dobili ven prepričljiv tekst, ki bi ga zlahka lahko uvrstili na kakšno igričarsko stran. Zadeva sicer ni popolna, saj ChatGPT ne zna notri vstaviti kakšnih osebnih mnenj, a če se vam gre za golo naštevanje dejstev in bi radi na spletno stran izvrgli čim več vsebine, je to več kot primerno orodje.

Zadeva pa je že začela povzročati probleme v resničnem življenju. Spletna stran New York Post poroča o profesorju Darrenu Hicku iz Južne Karoline, ki je svojim študentom naložil nalogo pisanja 500 besed dolgega spisa, ki se tiče filozofa iz 18. stoletja Davida Huma in paradoksa grozljivk. En študent mu je nato oddal spis, ki pa se je Darrenu zazdel malce sumljiv. Spis ni vseboval napačnih informacij, a stil pisanja se mu je zdel preveč čist, zato se je spustil v raziskovanje.

Darren ima nekaj računalniškega znanja, zato je posumil v umetno inteligenco ChatGPT. Ustvarjalci bota so spisali posebno verzijo programske opreme, ki zna razbrati, ali je bilo besedilo spisano iz strani ChatGPT-ja. Ko je Darren tja notri vnesel tekst, je orodje potrdilo 99,99 % ujemanje z nečim, kar je spisal ChatGPT. Darren se je nato spustil v samo uporabo ChatGPT-ja, ki mu je zastavljal podobna vprašanja, ki mu jih je verjetno postavljal tudi študent. Dobil je podobne odgovore, a ne čisto iste, saj ChatGPT vsako nalogo opravi unikatno.

Na koncu mu ni ostalo drugega, kot pa da študenta direktno vpraša glede uporabe ChatGPT-ja in ta je na koncu priznal in ta bo zdaj moral odgovarjati dekanu. A lahko preprosto zadeve ne bi priznal in Darren mu zločina ne bi mogel dokazati.

ChatGPT je tako nakazal nekam temačno obliko prihodnosti in čeprav je Darren na koncu prišel do goljufije, se večina profesorjev zagotovo ne bi tako globoko spuščala v raziskovanje, saj umetnopametnega tipkanega besedila preprosto ne bi opazili. Darren pravi, da ga zadeva preprosto straši, saj ChatGPT vsak dan postaja pametnejši, po drugi strani pa mu je umetna pamet tudi neskončno fascinantna.

Streamer Cr1tikal za najhitrejše preigravanje te neznane igre ponuja 10.000 $ nagrade

0

O popularnem streamerju Cr1tikalu smo nazadnje pisali nekaj mesecev nazaj, ko je igričarski skupnosti postavil ogromen izziv iz preigravanja igre Halo 2, zdaj pa se je zopet vrnil s povsem novo nalogo, ki zna biti celo bolj zanimiva od prejšnje.

Cr1tikal je velik oboževalec hitrostnega preigravanja iger, gre pa za unikatno panogo, kjer poskuša igralec na čim hitrejši konec priti do konca igre, pri tem pa lahko izkorišča razne trike, ki ga denimo pošljejo skozi nevidne zidove ali pa si preprosto zapomni najbolj optimizirano pot skozi stopnje, brez da bi vmes izgubljal čas z nadgrajevanjem svojega lika ali pa z nabiranjem opreme.

Za speedrunning obstaja ogromno popularnih iger, kjer lahko vidimo mestoma naravnost neverjetne podvige, Cr1tikal pa si je za svoj izziv izbral praktično popolnoma neznano igro, ki jo je do sedaj igrala samo peščica ljudi. Gre za igro Amok Runner, tretjeosebno detektivsko igro, ki je izšla v novembru in jo je razvil indie razvijalec Gamedeus. Grafično zadeva niti ni videti napačno, vseeno pa je tole praktično popolnoma neznan izdelek, na katerem ni ničesar res posebnega.

Vse do sedaj, saj je Cr1tikal ravno to igro izbral za svoj posebni izziv. Tistemu, ki mu bo uspelo Amok Runnerja preigrati najhitreje, čaka denarna nagrada v višini 10.000 $.

Pri izzivu veljajo standardna pravila. Seveda je prepovedano goljufanje ali pa kakršnakoli uporaba zunanjih programov, celoten podvig pa mora biti posnet od začetka do konca. Cr1tikal je sicer povedal, da bi najraje videl, da bi bilo igranje tudi predvajano v živo na Twitchu ali YouTubu, a se bo zadovoljil tudi s preprostim video dokazom, ki ga bodo nato natančno prečesali.

Prijave lahko oddate na sledeči povezavi, seznam najboljših trenutnih časov si lahko ogledate tule in nekomu je že uspelo vse skupaj preigrati v pičle pol ure. Ta čas bo zagotovo samo še padel, saj se izziv zaključi nekje 10. januarja.

K sreči je Amok Runner te dni tudi znižan, tako da ga lahko na Steamu izmaknete za 8,99 €.

Emulator za konzolo PlayStation 4 prvič pognal 3D igro pri višjih sličicah na sekundo

0

Nedavno smo pisali o lepem dosežku emulatorja RPCS3, ki zna zdaj zagnati čisto vse do sedaj izdane igre, ki so njega dni izšle na konzoli PlayStation 3. Ob tem smo pripomnili, da je v zadnjem času razvoj emulatorjev res bliskovit in to je zdaj dokazal tudi fpPS4 – najbolj napredni emulator konzole PlayStation 4.

fpPS4 je sicer na trgu že kar nekaj časa in amaterskim razvijalcem je do sedaj uspelo kar nekaj zavidljivih dosežkov. Kljub temu, da je fpPS4 še v zgodnjih stadijih razvoja, zna pognati že kar nekaj iger. Uradni Github pravi, da igra poseduje že 68 iger z oznako “Playable”, kar pomeni, da te igre lahko na emulatorju zaženemo in jih igramo, se bomo pa ob tem srečali z vrsto problemov, kot so padajoče sličice na sekundo ali pa grafične napake.

Razvijalcu pa je pred kratkim uspelo doseči nov mejnik. Igro Oceanhorn: Monster of Uncharted Seas so spravili v delovanje pri skorajda normalnih sličicah na sekundo, kar je huronski uspeh, saj je Oceanhorn čistokrvna 3D igra. Kot lahko vidite na igralnem posnetku ima igra še vedno ogromno problemov glede manjkajočih tekstur in drugih grafičnih učinkov, a sličice na sekundo v odprtem svetu velikokrat skočijo nad številko 20, v bolj zaprtih prostorih pa celo več kot 30.

Kot rečeno, to je velik dosežek za fpPS4, saj so 3D igre za delovanje veliko bolj zahtevne od bolj preprostih 2D naslovov. Pri nekaterih od teh se fpPS4 že zdaj odreže odlično – Sonic Mania denimo teče pri stabilnih 60 sličicah na sekundo.

Emulator je sicer še daleč od popolnega, a glede na njegov bliskovit razvoj se zna kaj kmalu zgoditi, da bomo na PC-ju igrali zadeve kot so Ghost of Tshushima ter Bloodborne in to na višjih sličicah ter ločljivostih, kot pa jih je zmogla prebaviti originalna konzola.

fpPS4 si lahko prenesete tule, za igre pa boste seveda morali poskrbeti sami.

Andrew Tate aretiran, vsega pa je kriva Greta Thunberg

1

Leto 2022 je dobilo silo zanimiv epilog, ki ga ni pričakoval praktično nihče. Na Twitterju sta se namreč udarila kontroverzni Andrew Tate in podnebna aktivistka Greta Thunberg, posledica njunega spopada pa je pripeljala do res neverjetnega zaključka, ki se zdi praktično že zrežiran, tako je nepričakovan in eksploziven.

Vse se je začelo dva dni nazaj, ko je Tate, znan po svojih nategunskih internetnih shemah in kontroverznih izjavah, objavil sliko sebe, medtem ko polni gorivo v svojega Bugattija, zraven pa je na Twitterju označil Greto in ponosno zapisal, koliko ima doma avtomobilov in kako kvarno vsa ta vozila vplivajo na podnebje. Greto je poprosil po njenem e-mailu, saj ji je želel poslati seznam svojih 33 avtomobilov, nakar se je zgodil internetni umor.

Greta, ki je zdaj stara že 19 let, mu je navrgla, naj ji seznam pošlje na naslov [email protected], s čimer ga je obtožila, da ima majhno hlačno sabljo in da nima življenja. Samo ta odgovor preko 3 milijona všečkov in to je seveda Tata hudo razburilo.

V odgovor je spočel daljši video, kjer se je repenčil nad Greto, to pa je bila hudo nespametna poteza. Tate je namreč že v preteklosti priznal, da se je preselil v Romunijo, saj je zapleten v kar nekaj legalnih bitk in je bil sam mnenja, da ga bodo tam težje kazensko preganjali, prav tako pa bi mu bilo lažje podkupiti policijo.

No, izkazalo se je, da je tip tudi v Romuniji zelo iskan človek. Aprila letos je bil v tej državi obtožen prekupčevanja z ljudmi, zaradi česar je policija tudi že preiskala njegov dom, a Tata takrat ni bilo v njem.

Na tem mestu zgodba postane malce zmedena in informacije niso povsem verodostojne, a zdi se, da je Tate pri bentenju nad Greto v svojem videu tudi jedel pico, škatle te pa so pripadale romunski restavraciji Jerry’s Pizza. Romunski časopis Gândul pravi, da je policiji bil to v dokaz, da se Tate trenutno nahaja v svojem domu v Romuniji, zato je bila k njemu brž napotena posebna enota in ta je notri našla Tata in tudi njegovega brata Tristana.

Oba sta bila aretirana in se bosta morala soočiti s kar velikimi obtožbami. Glede na izjavo direktorata za preiskovanje organiziranega kriminala in terorizma se je preiskava Andrewa začela že lani, ko so ga začeli sumiti pripadnosti organizaciji, ki se ukvarja s trgovanjem žensk, ki so nato preko spletnih kamer prisiljena v ustvarjanje pornografske vsebine.

To so hude obtožbe, ki ne bodo tako zlahka razrešene in čeprav se je Tate zaradi Elona Muska šele pred kratkim spet vrnil na Twitter, ga zdaj očitno spet nekaj časa ne bomo gledali na internetu.

Še zadnja brezplačna igra iz strani Epica je Dishonored: Definitive Edition

0

No, pa smo vendarle prišli do konca 15-dnevnega brezplačnega obdarovanja, ki nam ga je pripravila digitalna trgovina z igrami Epic Games. Zadnja poslastica je bila znana že včeraj, a vse do pete ure popoldan nismo točno vedeli, ali se bomo zabavali v prvem ali pa nemara v drugem delu franšize Dishonored.

Ugibanja je zdaj konec, saj je Epic Games ponosno zapisal, da je naša zadnja brezplačna igra božičnega obdarovanja Dishonored: Definitive Edition.

To je v bistvu paket iger, saj se notri nahaja originalna igra, zraven pa dobimo dostop do kopice DLC-jev. Izvirni Dishonored je izšel leta 2012, izdelal pa ga je razvijalec Arkane Studios, ki nam je deset let nazaj pričaral res odlično igralno izkušnjo. Dishonored je v bistvu skrivalniška igra, ki zaradi prvoosebne perspektive spominja na franšizo Thief, vse skupaj pa je začinjeno s posebnimi močmi našega junaka, ki se zna brž teleportirati na različne točke, prevzeti nadzor nad trumo podgan ali pa za nekaj časa celo skočiti v um človeškega nasprotnika. Poanta je v skrivanju, a če želimo, lahko kadarkoli preklopimo tudi na brutalno bojevanje od blizu z noži ali od daleč s priročno pokalico.

Gre za igro, ki je pokazala talent razvijalca pri oblikovanju vrhunskih stopenj, to znanje pa so kasneje prenesli tudi na Dishonored 2, Prey in nenazadnje tudi v Deathloop. Definitive Edition poleg originalne kampanje prinaša DLC-je Dunwall City Trials, The Knife Of Dunwall in The Brigmore Witches. Prvi DLC ni nič posebnega, ostala dva pa dodata nekaj nove zgodbe, saj se vrtita okoli morilca Dauda.

Mimogrede, če si morda lastite naročnino Amazon Prime, si lahko ta mesec na ta račun pridobite igro Dishonored 2, ključ pa boste vnovčili na platformi GOG. Tako lahko v enem mesecu praktično dopolnite svojo Dishonored zbirko – manjkal vam bo le samostojni dodatek Death of the Outsider.

Dishonored: Definitive Edition lahko prevzamete tukaj, Epic Games pa podarja tudi mošteveno večigralsko streljanko Eximius: Seize the Frontline, ki je ravnokar skočila v svojo 3. sezono in ponuja nekaj zanimivih obračunov v načinu 5v5. Kopija za ta naslov je na voljo tule.

Za razliko od prejšnjih brezplačnic imate za prevzem Dishonoreda malce več časa, saj akcija traja vse do 5. januarja 2023. Takrat se ponudba zamenja in na voljo boste dve privlačni igri: Kerbal Space Program in samostojni dodatek Aiko’s Choice za igro Shadow Tactics.

Disney+ dela na dokumentarcu o Stanu Leeju

0

Ko razmišljamo o tistih največjih ikona Marvela, nam misli praktično takoj nanesejo na legendarnega ustvarjalca Stana Leeja. Govorimo o človeku, ki je zaslužen za soustvarjanje stripovskih ikon kot so Ant-Man, Iron Man, Spider-Man, Black Panther, podpiše pa se lahko tudi pod četico junakov X-Men in The Fantastic Four.

Stan Lee, čigar pravo ime je bilo Stanley Martin Lieber, se je rodil leta 1922 in je imel dokaj burno življenje. Govorimo o človeku, ki je šel trudi skozi obdobje 2. svetovne vojne in dejaven je bil vse do svoje smrti, ko se je v 95. letu dokončno poslovil od nas. Navdušenci nad Marvelom se ga zagotovo spomnite iz filmov, saj je vsak večji film vseboval vsaj eno njegovo skrito vlogo, to pa lepo nakaže tudi prvi dražilnik za njegov prihajajoči dokumentarec, imenovan preprosto Stan Lee.

Zanimivo bo bilo videti, kako globoko se bodo producenti spravili v raziskovanje in razlaganje njegove zgodovine. Stan je šel v svojem življenju tudi skozi več kontroverziji: obsežen članek na spletni strani Esquire se je ob njegovi smrti leta 2018 dotaknil marsikakšnega vidika njegove zgodovine, v kateri so ga nekateri obtoževali kraje idej, ki jih je nato predstavil kot svoje, kot pa je v navadi pri slavnih, pa so se tudi tule pojavile obtožbe glede seksualnega nadlegovanja. Direktor doma za ostarele je namreč leta 2018 trdil, da je Stan seksualno nadlegoval čisto vse sestre, ki so bile poslane k njemu na dom, Stan pa je te obtožbe kategorično zanikal.

No, dvomimo, da bo novi dokumentarec raziskal čisto vse podrobnosti njegovega življenja, saj na njej dela Disney, ki želi ohraniti družinsko podobo, prav tako pa so pred kratkim licencirali Stanov obraz za prodajo zabaviščnih parkov in druge robe

Stan Lee prihaja na Disney+ enkrat v 2023, takrat pa bi legendarni ustvarjalec praznoval svoj 100. rojstni dan.

STALKER 2 pokazal resnično grafiko naslednje generacije

Nikoli se ni pametno prenagliti, še posebej to velja za videoigre, a glede na novi napovednik, ki nam ga je včeraj dostavil razvijalec GSC Game World bi bila precej sigurna stava označiti igro STALKER 2: Heart of Chornobyl za najbolj obetajoč grafični izdelek, ki nam ga je do sedaj dostavila igričarska industrija.

Govoriti v absolutizmih je morda resda nepremišljeno, ampak tole je res videti kot superiorna grafična izkušnja. Kot velik oboževalec franšize STALKER se še danes rad poigram v originalu in njegovih dveh nadaljevanjih in spomnim se, kako sem leta nazaj debelo gledal v superiorno podobo prvega dela, dvojka pa bo očitno zopet rušila grafične zidove in zna postaviti nove standarde.

Odlično je videti vse: od okolice do vseh tistih likov, ki jih bomo srečali med našo potjo. GSC Game World je zadel tisto odlično vizualno noto, ki je napajala že original in že po napovednikih lahko sklepamo, da bo stopnja imerzije na najvišji stopnji. Ne morem sicer pokazati prsta na točno tisto stvar, ki me je res impresionirala, a to zna biti natančno poustvarjena slovanska arhitektura, ki me je navdušila tudi v tisti začetni vasici igre Resident Evil Village.

Strelski spopadi so videti hudo napeti, raziskovanje temnih predelov opuščenih stopenj, ki se bodo, tako kot v izvirniku, odvijale v post-apokaliptični okolici Černobila, pa bo zopet streglo z nevarnostmi na vsakem koraku. Spet bo treba pred vsakim premikom okolico pregledati z vijaki, tisti bolj pogumni pa boste za raziskovanje nagrajeni s posebnimi artefakti, ki nam bodo zvišali statistike.

Edino, kar me je pri napovedniku potegnilo iz dogajanja, je glasovno podajanje. Nekatere osebe sploh nimajo naglasov in govorijo s čisto angleščino, tako da upamo, da bo razvijalec omogočil izbiro govorjenega ukrajinskega jezika, ki nam bo zagotovo pričaral bolj verno igralno izkušnjo.

STALKER 2: Heart of Chornobyl bi moral že iziti, a je ukrajinski studio, čigar člani se aktivno borijo v trenutnem spopadu med Rusijo in Ukrajino, zadevo prestavil v naslednje leto, bolj točnega izida pa zaenkrat nimamo. To je tudi eden od redkih naslovov, ki bo izšel samo na PC-ju in konzolah Xbox Series X, medtem ko verzija za PlayStation 5 zaenkrat še ni bila napovedana.

GOG podarja igro Worms Revolution Gold Edition, Epic Games pa Mortal Shell

0

Prazniki so sprožili cel kup brezplačnih obdarovanj iger, hkrati pa so tri največje platforme Steam, GOG in Epic Games zagnale svoje zimske razprodaje, ki so znižale cene stotinam, če ne tisočim igram.

Trgovina GOG se je odločila malce zaigrati na našo nostalgične note zato lahko vse do jutri, 30. decembra, povsem brezplačno prevzamete igro Worms Revolution Gold Edition.

Franšiza Worms danes ni tako popularna kot njega dni, a otroci devetdesetih se zadeve še kako spomnimo. Včasih preprosto internet ni bil prisoten povsod, zato si se za omrežno zabavo moral usesti s soigralcem za en računalnik, Wormsi pa so omogočali ravno takšno zabavo, saj si se v od strani gledani akciji zabaval dolge ure, tvoj cilj pa je bil preko smešnih orožij premeteno uničiti svojega črvastega nasprotnika.

Worms Revolution ponuja točno takšno zabavo, le da je razvijalec Team17 leta 2012 igro preoblekel v bolj sodobno grafično preobleko, ki pa je tudi danes že malce zastarala, saj je od izdaje preteklo že 10 let. Kljub temu pa je zabava ostala enaka, saj vas čaka cel kup različnih stopenj, štirje različni igralni razredi, dobra fizika in celo urejevalnik stopenj. Glede na to, da je to Gold Edition različica igre boste brezplačno pokasirali tudi kopico DLC-jev, ki zabavo samo še dopolnijo. Vaša brezplačna kopija vas čaka tule, prevzamete pa jo lahko seveda tudi preko zaganjalnika GOG Galaxy.

Tudi Epic Games nadaljuje svoje brezplačno 15-dnevno obdarovanje, a se zdaj to približuje h koncu. Predzadnja brezplačnica se imenuje Mortal Shell, to pa je več kot očitno igra, ki se močno zgleduje po franšizi Dark Souls. Čaka vas temačna okolica in dokaj napreden boj, le ne pričakujte takšne izpopolnjenosti in bogatih stopenj, ki jih zna skupaj spraviti razvijalec FromSoftware. Razvijalec Cold Symetry preprosto še ni dovolj izkušen, a v Mortal Shell je vseeno dostavil nekaj zanimivih idej, kot je denimo igranje z lupinami, ki omogočajo hitro preklapljanje med igralnimi razredi, to pa pomembno vpliva tudi na igralno formulo. Mortal Shell lahko prevzamete tukaj, ponudba pa se izteče danes ob 17.00.

Epic Games bo ob tej isti uri podelil še svoj zadnji naslov, glede na sličico prihajajoče igre pa bo to postal Dishonored, ni pa še znano, če bo to prvi ali drugi del, morda pa celo dobimo samostojni dodatek Death of the Outsider.

Hogwarts Legacy sploh še ni zunaj, a že je polno kreganja glede transfobije

Harry Potterja pozna praktično vsak. Ta knjižna franšiza, ki se v glavnem vrti okoli mladega čarovnika, ki se nato odpravi na učno pot v magični svet Bradavičarke je svoj zadnji del dobila leta 2007, a je danes vseeno skoraj enako popularna, kot v svojih zlatih letih. Te knjige so namreč nekaj unikatnega, saj je bil prvi del bolj kot ne otroška knjiga, avtorica J.K. Rowling pa je nato vsak del spisala za bolj zrelo publiko, tako da so nekateri ob Harry Potterju dobesedno odrasli.

Knjige in filmi so tako zanimivi odraslim ljudem, ki jih napaja še nostalgija in mlajšim, saj je so teme znotraj filmov in knjig večne. Da ne omenimo sploh, da so filmi postali že nekako tradicionalni ogled ob božičnih časih, zato se vse, kar se tiče Harryja Potterja, še vedno noro prodaja.

Ampak ste vedeli, da so te otroške in najstniške knjige v zadnjih letih postale tudi močno politizirane? Veliko vlogo pri temu igra avtorica J.K. Rowling, ki je leta po izdaji knjig začela ven metati trapaste izjave, za katerimi ni nihče spraševal. Rowlingova je denimo razložila, da na Bradavičarki včasih niso imeli stranišč, tako da so se čarovniki olajšali pač tam kjer so stali in da so preprosto odčarali posledice stran.

Te izjave so bile sicer trapaste, a dokaj nedolžne, veliko bolj pa je avtorica opozorila nase, ko je začela pridigati glede LGBTQ skupnosti. Slednjo je razjezila zaradi večih izjav – ena bolj slavnih je tista, ki pravi, da ne moreš biti ženska, če nimaš menstruacije. To je prililo dovolj bencina na ogenj, da so označili za osebo TERF oziroma Trans-Exclusionary Radical Feminism, kar je v bistvu transfob. Zaradi tega so se od avtorice začeli oddaljevati vsi, J.K. Rowling pa je bilo bolj kot ne vseeno. Na svojih stališčih vztraja, to pa si lahko privošči, saj je od Harryja Potterja zaslužila dovolj, da je pokrita za več življenj, od licence pa še danes služi silne denarce.

Internet pa je seveda še vedno jezen in nekateri so se spravili prečesavati njena že izdana dela, če kje morda smrdi še po čem, kot pa samo po transfobiji. In ven so tako prišle stvari, na katere kakšni bralci sprva sploh niso pomislili. Od rasizma glede azijskih igralcev, kjer imajo vsi neka smešna imena, a le Harryjeva azijska simpatija nosi ime Cho Chang, do tega, da so goblini in hišni sužnji palčkov v bistvu samo inačica Židov iz resničnega življenja.

Jeza se v nekaj letih še ni pomirila in je zdaj nova vzbrstela zaradi prihajajoče igre Hogwarts Legacy, odprtosvetne igre, kjer bomo ustvarili svojega čarovnika na Bradavičarki. Da igra ne bo izšla ravno potiho je pokazala veja Reddita Gamingcirclejerk, ki v glavnem služi norčevanju iz iger, vsake toliko pa se pojavi tudi kakšna bolj resna tema. Moderator je objavil temo, kjer je slika igre Hogwarts Legacy in avtorice J.K. Rowling, zraven pa je pripisal, da kdorkoli bo kupil tole igro priznava, da je tudi sam transfob.

Zadeva je seveda eksplodirala in v kratkem času je v temo nakapljalo tisoče komentarjev, moderator pa je kasneje zapisal, da je zaradi teme prejel več groženj s smrtjo in da je moral odstraniti cel kup uporabnikov. A vztraja pri svoji izjavi, kateri je dodal tudi to, da je nakup igre tudi politična izjava, pa če ti je to všeč ali ne in če moraš delati mentalno gimnastiko, da opravičuješ dajanje denarju transfobu, potem si tudi sam transfob.

Seveda se s tem vsi ne strinjajo. Nekateri želijo samo podoživeti svoje otroške spomine iz Harryja Potterja in to v čudoviti rekreaciji Bradavičarke in v ustvarjanju svojega lastnega čarodeja, brez da bi to morala biti neka politična ali moralna izjava.

Igra Hogwarts Legacy izide 10. februarja 2023.

Prednaročila za grafično kartico RTX 4070 Ti kažejo temno prihodnost cen

0

Ne spomnim se kdaj točno je bil nazadnje trenutek, ko sem lahko zapisal: “Točno zdaj je pravi čas, da kupite novo grafično kartico.” Industrija čipov pade iz ene težave v drugo: najprej je bilo čutiti vsesplošno pomanjkanje zaradi rudarjev kriptovalute, nato je usekal virus Covid-19, zdaj pa celemu svetu preti recesija, zaradi česar so cene vseh dobrin skočile visoko navzgor.

Kar se tiče grafičnih kartic, smo nad njimi in njihovimi cenami bentili že v tretji generaciji RTX izdelkov, ki nam jih je dostavila Nvidia. Veliko se jih je takrat pametno odločilo, da bodo tretjo generacijo enostavno preskočili in si raje privoščili četrto. Potrpežljivost se enkrat mora izplačati, kajne?

rtx 4070

No, četrta generacija je zdaj deloma zunaj, cene pa so še bolj absurdne kot prej. Nvidia je najprej v svet poslal grafično kartico RTX 4090, ki jo pri nas prodajamo po ceni 2.349 €, malce kasneje pa jo je nasledila še RTX 4080, ki stane kar 1.827 €. To je precej nad tisto maloprodajno ceno, s katerimi se Nvidia hvali v prvih predstavitvah grafičnih kartic: RTX 4080 naj bi na ameriških tleh veljal 1.199 $, RTX 4090 pa 1.599 $. Postala je tako navada, da pri najavljenih ameriških cenah v Evropi pribijemo nekje jurja evrov davka.

rtx 4070

Tudi RTX 4070 Ti slike ne bo bistveno spremenil. Nvidia teh grafičnih kartic sploh še ni uradno najavila, a Kitajci so že začeli sprejemati prednaročila, spletna stran Videocardz pa je prišla do informacij glede cen.

Najcenejša grafična kartica bo Inno3D RTX 4070 Ti X3, ta pa se bo prodajala po ceni 7.199 kitajskih juanov, kar nanese nekje 970 €, najdražja pa naj bi bila Inno3D RTX 4070 Ti iChill, ki v evrih nanese 1.132 €. Seveda te cene ne moremo zapisati v kamen, a so dober indikator, da bo RTX 4070 Ti sledil trendom ostalih dveh grafičnih kartic, tako da jo bomo v Sloveniji verjetno tržili pri nekje 1.500 €.

RTX 4070 Ti naj bi izšla 5. januarja 2023, Nvidia pa naj bi uradno predstavitev izvedla na letošnjem sejmu CES.

Final Fantasy 16 bo vseboval fantastično grafično podobo

0

Naslednje poglavje franšize Final Fantasy je še kar daleč stran, vendar pa to založnika Square Enix ni upočasnilo pri izdajanju novih napovednikov. In treba je reči, da je igra z vsakim novim videom videti bolje, ta sodba pa se trenutno tiče grafične podobe, saj pač o igralni formuli ne moremo govoriti, dokler zadeve sami ne preizkusimo.

Igre iz te franšize so se sicer vedno hvalile z izjemno podobo – tule bi izvzel morda Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin, a na njem je delal ločen razvijalec Team Ninja, ki ni bil nikoli znan po delanju impresivnih grafičnih izdelkov. Na Final Fantasy 16 pa dela glavna ekipa znotraj Square Enixa, poveljuje pa ji veteran Naoki Yoshida oziroma Yoshi-P, ki je znan predvsem po svoji vodilni vlogi znotraj MMO-ja Final Fantasy XIV, zdaj pa bo svoje izkušnje preselil tudi v Final Fantasy 16.

In Yoshi-P je nad delom svoje ekipe naravnost navdušen. To je priznal tudi v zadnjem prenosu v živo, kjer si je pred kamerami ogledal napovednik in zraven povsem prevzet govoril o moči konzole PlayStation 5. Navdušen ni bil samo nad grafično podobo, ampak tudi nad dejstvom, da pri igranju ne bomo gledali nobenih nalagalnih zaslonov, ampak se bo vse dogajalo v realnem času. Final Fantasy 16 bo tako tista prava stvar, ki bo po Yoshijevih besedah pokazala resnično moč konzole PlayStation 5.

V ogromni temi na forumu Resetera se je razvila tudi živa razprava glede grafičnega stila igre, saj je v novih posnetkih zadeva videti precej temneje in resneje, tako da zna Final Fantasy 16 dostaviti zgodbo, ki bo bolj odrasla od prejšnjih delov. In hej, če bo igra šla v to smer, lahko to odločitev samo pozdravim, saj nam bolj odraslih zgodb v žanru japonskih RPG izkušenj boleče primanjkuje.

Kaj vse bo dostavil Final Fantasy 16 bomo izvedeli šele 22. junija naslednje leto, takrat pa bo zadeva igralna le in samo na konzoli PlayStation 5.

Igričarske sex lutke so postale presenetljivo napredne

0

Ko nekje zasledim izraz “sex lutka” mi naprej v misli skoči tista napihljiva zadeva, ki vedno nosi presenečen obraz in ima samo bežno humanoidno obliko. Vendar pa je industrija sex lutk v zadnjih letih napredovala z bliskovito hitrostjo in nedavna tema na igričarskem forumu Resetera je razkrila, da sodobne zadeve niso več videti samo kot napihljivi baloni, ampak kot skoraj življenjski modeli, ki bi jih lahko postavili ob bok lutkam Madame Tussauds.

YouTuber Whang Uncut si je nedavno v enem videu ogledal to hudo zanimivo industrijo, največ časa pa je namenil spletni strani Game Lady Dolls, ki je specializirana trgovina za igričarsko obarvane sex lutke. Ukvarjajo se samo s proizvodnjo ženskih modelov, med najbolj popularnimi izdelki pa so Ciri iz Witcherja, Quiet iz Metal Gear Solida in seveda Lara Croft iz Tomb Raiderja. Naletimo na tudi bolj nenavadne izdelke, kot je denimo Tifa iz igre Final Fantasy 7, v zbirki pa celo najdemo Ellie iz The Last of Us.

Treba je reči, da so ustvarjalci res dobro zadeli obrazne mimike, zadeve pa postanejo bizarne, ko si izbereš opcijo ustvarjanja lutke po meri, saj lahko prilagajaš čuda stvari in izbiraš dodatke, kot so realistični nohti na rokah in nogah, obliko stopal in oči, vgradnjo obrvi, spraviš pa se celo v takšne malenkosti kot je denimo dodajanje peg za 160 $ in vgradnja himena za ekstra stotaka. Opis izdelka pravi, da lutke vsebujejo napreden skelet, kar pomeni, da jim lahko realistično premikaš dele telesa, samo poznavalci te industrije pa bodo znali povedati, kaj pomeni postavka “izboljšana ramena”.

Vsakemu je jasno, kaj bo kupec počel s takšno lutko, a zadeve bi dejansko lahko izpadle kot impresiven zbirateljski artefakt. Za mastne denarce lahko dokupiš preobleke in ni malo igričarskih navdušencev, ki bi jih razveselila Jill Valentine iz Resident Evila, ki v rokah drži dve pištoli.

Zanimivo je, da Game Lady Dolls ne izvira iz Kitajske, ampak je tole nemška firma, ki pošilja zadeve povsod po svetu. Lutke niso poceni in za eno samo, brez DLC-jev, boste odšteli nekje 3.000 €, seveda pa morate nato še moliti, da se zadeva ne zatakne kje na carini.

Žal se zdi, da je nova serija The Witcher: Blood Origin dokaj zanič

1

Poskušam se držati nauka, da ne sodim knjige po platnici, ampak včasih, samo občasno, ti je vse jasno že takoj ko si za neko stvar ogledaš prvi napovednik in ko si v sojenju iger in filmov že malce iztreniran, se ta slab občutek po napovedniku velikokrat izkaže za pravilnega.

To se je izkazalo za pravilno tezo pri zadnji seriji Resident Evil, ki je bila zaradi poraznih rezultatov na Netflixu preklicana že takoj po 1. sezoni, podobna usoda pa zna zdaj čakati tudi frišno serijo The Witcher: Blood Origin.

Da je s serijo nekaj narobe sicer ni jasno kar na prvi pogled. V Sloveniji je tole trenutno tretje najbolj gledan izdelek, medtem ko se je pri Američanih celo zavihtel na 1. mesto glede gledanosti. Vendar pa visoka gledanost ni enako kot kvaliteta in to takoj postane jasno, ko si skočimo ogledati ocene kritikov in gledalcev na straneh RottenTomatoes in IMDb.

Na RottenTomatoes drži serija trenutno naravnost katastrofalne ocene. Kritiki so ji podelili 33 %, občinstvo pa vsega 10 %. Za primerjavo lahko vzamemo prej omenjeno serijo Resident Evil, ki je ob izidu podrla rekord najslabše ocenjene Netflixove serije iz strani občinstva. Ta serija zdaj drži oceno 26 % in The Witcher: Blood Origin je tako postal absolutni rekorder glede spodnjega dela lestvice.

Tudi na IMDb-ju zadevi ne gre preveč dobro, saj je po 14k podeljenih ocenah številka ustavljena na ubornih 4.0/10.

Kritiki in gledalci se pritožujejo nad marsičem. Nekateri grajajo slabo zgodbo, spet drugim niso všeč kostumi, tretji se pritožujejo nad slabim igranjem. Seveda se je pri gledalcih našlo tudi nekaj tistih, ki serijo obtožujejo, da je preveč “woke” in nekateri preprosto ne morejo požreti dejstva, da so vilinci lahko temnopolti in da znajo ženske zavihteti kakšno večjo sekiro.

Netflix se je glede Witcherja zdaj znašel v precepu. V to franšizo so namreč položili ogromno upanja in veliko, veliko denarja, vendar pa jim zadeve počasi polzijo skozi prste. Jezo so si najprej nakopali pisci originalne serije, ki so javno priznali, da jim ni bila preveč všeč originalna zgodba izpod rok poljskega pisatelja Andrzeja Sapkowskega. Nato je serijo zapustil vodilni mož Henry Cavill, ki je očitno slutil bližajoče temne oblake, mnogi pa so serijo gledali ravno zaradi njega. Zdaj se morajo spopadati še s slabimi ocenami za Blood Origin in kdo ve, koliko časa bodo sploh še vztrajali pri tej licenci.

Nier Automata anime bo svojo premiero doživel že januarja

0

NieR:Automata je takšna prav posebna igra. Na to namiguje že sam naslov, saj kot vidite pri za dvopičjem ne obstaja presledek, ta bizarnost pa se nato preseli tudi v igralno formulo, ki spremlja androidne junake 2B, 9S in A2 v pretepanje skozi čuden svet, poln robotskih nasprotnikov in šefov. Kljub svoji čudnosti je tole zagotovo najbolj slaven naslov razvijalca PlatinumGames, saj je igra izšla leta 2017 in takrat urno postala viralna, zadeva pa je še danes tako popularna, da je nedavno namigovanje na nov del pri igralcih zbudilo pravo evforijo – slednje se je na koncu izkazalo samo za premeteno promocijo modifikacije.

Ti oboževalci pa niso bili predolgo žalostni, saj jih je navdušila novica glede prihajajočega animeja. Ta se bo imenoval Nier Automata Ver1.1a, zanj pa smo pred kratkim dobili prvi napovednik, ki je povsem v japonščini, vključno s podnapisi, vendar pa je tudi iz tega jasno, da bo zgodba približno sledila tisti iz originalne igre. No, vsekakor nas bo vmes čakalo nekaj čudnosti, saj tudi originalna kampanja ob kompletiranju ni pokazala vsega in igro si moral preigrati večkrat, če si želel izkusiti zgodbo iz različnih štorijalnih poti.

Nier Automata sledi tako zgledu iger kot so League of Legends in Cyberpunk 2077 – vsaka od teh je spočela svoj lastni anime, ki je nato zbudil tudi ponovno zanimanje za originalno igro. Takšnemu zgledu je želel slediti tudi BioWare s svojo serijo Dragon Age, žal pa se je Absolution odrezal bolj klavrno.

Nier Automata Ver1.1a izide že 7. januarja 2023 in ga bomo pri nas gledali preko pretočnega servisa Disney+.

Lenovo za 2023 najavil cenejše Mini LED monitorje

1

Naslednje leto zna biti na trgu monitorjev hudo zanimivo. Končno je očitno napočil čas, da računalničarji presedlamo iz LCD ekranov in se spustimo v čudoviti svet OLED zaslonov, ki nas že dolgo navdušujejo na televizorjih. Večji proizvajalci tipa LG so najavili serijo novih monitorjev, ki bodo kazali sliko ravno preko OLED-a, a čisto vsi ne bodo sledili njihovim stopinjam.

Lenovo namerava iti po svoji poti in namesto, da bi vsaj svoja jajca polagali v OLED-ovo košaro, prihodnost svojih izdelkov vidijo v tehnologiji Mini LED. Tudi ta tehnologija ponuja bogat kontrast barv, njihova prednost pa je v temu, da se uporabniku ni treba obremenjevati glede možnost zapečene slike, fenomenu, ki mu s tujko rečemo “burn in”, ta pa se na OLED ekranih pojavi takrat, ko na njih dlje časa živi statična slika.

lenovo

Lenovo je za 2023 najavil dva nova monitorja, ki slišita na ime ThinkVision P27pz-30 in P32pz-30, med sabo se razlikujeta samo po velikosti: 27 palcev proti 31,5 palca. Oba bosta vsebovala IPS panela, ki bosta lahko pričarala svetilnost vse do 1.200 nitov, monitorja pa bosta verificirana za VESA DisplayHDR 1000 in podpirata formata HDR10 in HLG.

Oba zaslona bosta zmožna prikazati maksimalno ločljivost 4K, tu pa se pojavi tudi glavna težava teh izdelkov. Maksimalno osveževanje zaslona bo namreč samo 60 Hz, kar je za monitorje v 2023 absolutno premalo.

lenovo

Zanimivo je tudi napajanje, saj bomo lahko monitorju elektriko dovajali preko vhoda USB4, ta pa lahko pogoltne do 140 W elektrike. Na stranici ekrana bomo našli še priklope za dva HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 in štiri USB-A vhode.

Lenovo je najbolj ponosen na znižano ceno. Edini takšen njihov primerljivi monitor do sedaj je bil ThinkVision Creator Extreme, ki se je pri Američanih prodajal za 2.399 $, medtem ko naj bi P32pz-30 stal vsega 1.599 €, za 27-inčno varianto pa bomo v Evropi odšteli 1.699 €.

Oba monitorja izideta enkrat v avgustu 2023.

Oboževalski predelavi iger Resident Evil Remake in Code Veronica preklicani iz strani Capcoma

0

V začetku tega leta smo pisali o dveh pogumnih modderskih podvigih, ki sta želela v moderno preobleko predelati tisti čisto prvi Resident Evil, hkrati pa bi v novejši grafiki lahko gledali tudi igro Code Veronica. Oba projekta sta za sabo imela že kar nekaj predelane kode v pogonu Unity, modderji pa so želeli obe igre preobraziti v tretjeosebne igralne mehanike, s katerimi se ponašata uradni predelavi drugega in tretjega dela.

Žal od vsega tega ne bo nič, saj sta bila oba projekta preklicana, razvijalec pa je s spleta umaknil vse do sedaj izdane igralne posnetke, ukinil uradno spletno stran in na svojem Discord kanalu zapisal, da je poteza sicer žalostna, a da je založnik Capcom zagrozil z odvetniki in da je bila to edina preostala poteza, če se ne bi želeli zateči k pravdanju po sodiščih.

Modderji sicer niso želeli točno opredeliti, kaj je botrovalo ukinitvi projekta. Na Discordu so dokaj samovšečno zapisali, da jim je Capcom sprva poslal prijazno pismo glede avtorskih pravic, a naj bi bilo ekipi za kršenje tega vseeno. Nato je prispelo še drugo, malce bolj kruto pismo, ki je zahtevalo ukinitev obeh projektov in izbris spletne strani.

Capcom sicer ni takšen, da bi redno grozil modderjem, saj so denimo dovolili izdajo dolgoletne modifikacije Resident Evil 4 HD, leta nazaj pa so resda ukinili projekt, ki je nameraval predelati Resident Evil 2, a to samo zato, ker so sami delali na svoji predelavi, modderje pa so takrat povabili na ogled svojih pisarn in se z njimi celo posvetovali glede uradne predelave.

Tu pa je slika malce drugačna in to bržkone na račun tega, da so razvijalci pri teh dveh projektih za svoje delo pobirali donacije iz strani skupnosti. Ko se enkrat začne na račun tuje licence služiti denar, pričakovano zapojejo odvetniki in čeprav modderji pravijo, da to ni botrovalo ukinitvi projekta, jim glede na njihovo obnašanje preko Discorda malce bolj težko verjamemo na besedo.

Modderji so na koncu še dostavili, da zahteve iz strani Capcoma še ne pomenijo, da založnik sam dela na uradnih predelavah teh iger, zase pa so zapisali, da že delajo na svojih originalnih naslovih, saj so iz dela na teh dveh projektih ven potegnili kar nekaj pomembnih učnih lekcij.

Steam Replay vam pokaže detajlno analizo vašega igranja v 2022

0

Digitalna platforma Steam je letos dobila novost z imenom Replay. Ta nam na eleganten način predstavi vse naše igričarske navade v letu 2022 in preko lepo razporejenih kategorij in statistik vas zna presenetiti število ur, ki ste jih zapravili v svojih najbolj igranih naslovih.

Če ste v brskalniku prijavljeni v svoj račun, potem preprosto skočite na sledečo povezavo in že si lahko ogledate vse svoje letošnje dosežke. Alternativno lahko v svojem nameščenem zaganjalniku Replay najdete pod zavihkom New & Noteworthy, funkcija pa je na voljo tudi preko mobilne aplikacije.

steam replay

Statistike nakažejo katere igre ste največ igrali in te podatke izvrže v procentih. Naš osebni račun HOPsi je denimo razdeljen med več člani ekipe, tako da so naše statistike nekam hecne. Večino časa smo denimo namenili preigravanju Elden Ringa, kar niti ni tako čudno, saj je bil to praktično najbolj vsebinsko obsežen naslov leta 2022. Nek član ekipe pa račun izkorišča za igranje prvega Call of Dutyja, tista slikica, ki pa ni bila izrisana, pripada igri Call of Duty: United Offensive. Res smo stari prdci.

steam replay

Moja osebna statistika je nekoliko drugačna. Steam namreč pravi, da sem največ časa letos namenil modu The Chronicles Of Myrtana: Archolos, na drugo mesto pa se je presenetljivo zavihtela igra Dark Souls 2: Scholar of the First Sin, ki me je vsake toliko pripeljala do živčnega zloma, vendar pa z igranjem preprosto nisem mogel odnehati. Kot vidite je moj najljubši žanr Soulslike, zaradi nekega razloga pa mi je Steam v ospredje porinil igro Outriders in to samo demo, namesto polno izdanega naslova.

Malce je sicer čudno, da Reščay nikjer ne zapiše, koliko ur smo skupno preživeli med igranjem iger, ampak v zameno za to izrazi številke samo v procentih. Morda je to celo dobro, saj bi koga kje zadel infarkt, ko bi videl koliko časa je zapravil v PUBG-ju ali pa kakšni drugi “live-service” igri.

Steam Replay zna igrane naslove razvrstiti po platformah, tako da lahko dobite vpogled v najbolj igrane VR izkušnje, hkrati pa je zmožen prikazati igranje na Steam Decku. Čisto spodaj vam je omogočeno tudi enostavno deljenje vašega igralnega časa z drugimi na Steamu, snamete pa si lahko tudi slike, ki jih lahko nato lažje pošljete prijateljem ali pa jih objavite na svojih družabnih omrežjih.

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch je današnja brezplačna igra na Epic Gamesu

0

Trgovina Epic Games je včeraj dodobra razburkala igričarske vode, saj je na svoj jedilnik brezplačnih iger uvrstila Death Stranding, naval igralcev na brezplačne dobrote pa je bil tako velik, da so strežniki za nekaj časa podlegli pritisku. Situacija se je čez dan normalizirala, včeraj ob petih popoldne pa smo dobili novo brezplačnico, ki se tokrat imenuje F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch.

Gre za naslov, ki ga sam nisem še igral in se kar malce čudim, da je zadeva ušla mojemu radarju sveže izdanih naslovov. F.I.S.T. je izšel že lani in od takrat sem o njem slišal samo bežne omembe, čeprav zadeva v napovedniku niti ni videti švoh. Na Metacriticu in Steamu nosi dokaj visoke ocene in morda je za slabo prepoznavnost krivo slabo oglaševanje, saj kakšnih res slabih kritik nisem zasledil.

Forged In Shadow Torch govori zgodbo mesta Torch City, ki ga sprva naseljujejo živali, miroljubno sosesko pa nato napade in kolonizira zlobna armija Machine Legion. Igralec prevzame vlogo zajca Raytona, ki je bil včasih vojak v odporniškem gibanju, zdaj pa mora spet natakniti svojo ogromno mehanično rokavico in se odpravi v reševanje svojega po krivem aretiranega prijatelja.

F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch igramo iz strani gledanega pogleda, a igra se vseeno ponaša s polnimi 3D modeli. Med igranjem se bomo veliko pretepali, izogibali sovražnim izstrelkom, naša posebna rokavica pa nam omogoča sila naprednih potez. Igranje spada v žanr Metroidvania, kar pomeni, da nas čaka veliko sprehajanja med stopnjami, ki bodo velikokrat vsebovala kakšna zaklenjena vrata, za katere bo kje najprej treba poiskati primeren ključ. Grafično je zadeva videti čudovito, saj je bila igra zgrajena v pogonu Unreal Engine 4, zanimive pa so tudi lepo režirane vmesne sekvence s spodobnim glasovnim podajanjem.

Tako kot vse dni prej, bo tudi F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch na voljo samo še danes, 27. decembra do 17.00, nakar bo ponudbo zamenjal nov naslov – ta naj bi bil glede na govorice Soulslike igra Mortal Shell.

Emulator RPCS3 zdaj lahko zažene čisto vse igre konzole PlayStation 3

0

Emulatorji raznoraznih konzol zadnja leta napredujejo bliskovito hitro. Najbolj impresivna sta zagotovo projekta Yuzu in Ryujinx, ki znata na PC-ju uspešno poganjati celo najnovejše igre konzole Nintendo Switch, slabo pa ne gre tudi emulatorjem konzol Xbox 360 in PlayStation 3.

Za slednjo konzolo glavnino napredka dela emulator RPCS3, ki je bil leta nazaj dokaj ubožen in je znal zagnati samo preproste, 2D igre, zdaj pa lahko na njem od začetka do konca preigramo tudi tiste največje ekskluzive, ki so nas njega dni zabavale na konzoli PlayStation 3.

Razvojni ekipi je pred kratkim uspel nov velik dosežek, saj je RPCS3 napredoval do te mere, da lahko uspešno zažene čisto vsak naslov, ki je bil kdaj izdan na tej konzoli. RPCS3 ima zbirko iger razdeljene na različne kategorije, saj nekatere delajo popolno, druge so komajda igralne, nekaj pa jih je bilo samo toliko, da si jih lahko sicer zagnal, ampak si dobil samo črno sliko. Ta slednja kategorija je bila zdaj odpravljena, tako čisto vse igre pokažejo vsaj neko sliko, pa čeprav niso tehnično igralne.

To je za emulator pomemben dosežek, saj se zdaj lahko razvijalec osredotoči samo še na optimizacijo kode, ki bo v naslednjih mesecih in letih postajala samo še bolj izpopolnjena. RPCS3 denimo že zdaj omogoča preigravanje težkokategornih naslovov tipa Metal Gear Solid 4 in Uncharted 2 in 3.

Pred razvijalcem je sicer še kar nekaj trdega dela. Igre kot so Red Dead Redemption, God of War 3 in The Last of Us lahko igramo, a se je treba ukvarjati s padci sličic na sekundo, še vedno pa boste kje naleteli na kakšen grafični artefakt, poleg tega bo treba v PC-ju držati napredne komponente, med katerimi je najbolj pomemben procesor. Vendar pa je vseeno lepo videti ves ta napredek, emulatorji pa igrajo tudi pomembno vlogo pri ohranjanju in arhiviranju iger, ki bodo enkrat iz uradnih strežnikov preprosto izginile.

Epic Games danes podarja igro Death Stranding

0

Digitalna trgovina Epic Games je tudi letos zagnala svoje, zdaj že tradicionalno obdarovanje, ki nam vsak dan prinese novo brezplačno igro. Podeljeni naslovi se razlikujejo po kvaliteti in vsake toliko Epic Games useka z res privlačno ponudbo, zaradi katere preprosto moraš zagnati njihov zaganjalnik in klikniti na gumb za prevzem igre.

To se je zgodilo tudi včeraj, saj je na vrsto za brezplačno vstopnico prišla igra Death Stranding, Epic Games pa je celo podeljeval nagrajeno različico Director’s Cut, ki je na PC prispela letos marca. Norija je bila popolna in igralci so masovno začeli skakati na Epicove strežnike, trgovina pa na ves ta nenadni obisk preprosto ni bila pripravljena, tako da se je vse skupaj za nekaj časa zrušilo.

Zdaj, ko je zadeva začela z normalnim obratovanjem, pa so igralci ugotovili, da Epic Games podeljuje samo navadni Death Stranding, ki ga lahko prevzamete tukaj in ne verzijo Director’s Cut, ki v igranje prinese lep kupček dodatne vsebine in hkrati malce izboljša nekatere igralne mehanike. No, tudi original se splača igrati, žal pa se bo treba pri tej verziji zadovoljiti z manjšimi mimosunki, kot so denimo tiste na silo vrinjene pločevinke Monsterja, ki so bile notri samo zaradi sponzorskega denarja in so bile v Director’s Cut nato odstranjene. Če boste prevzeli brezplačno igro in si boste zaželeli nadgradnje na Director’s Cut, potem skočite semkaj, za ta privilegij pa boste odšteli 5,99 €. Ponudba za brezplačni prevzem se izteče danes, 26. decembra ob 17.00.

Death Stranding je zadnja igra izpod rok slavnega japonskega ustvarjalca, ki sliši na ime Hideo Kojima. V špilu nastopamo v vlogi dostavljavca Sama Porterja, ki preko prenašanja ogromnih paketov poskuša zopet povezati okostje post-apokaliptične Amerike. Večino časa boste tako preživeli med načrtovanjem poti od ene baze do druge, vmes pa vas čaka tudi kar nekaj nevarnosti, ki so včasih preprosto neogibne in vas lahko bodisi pokopljejo ali pa vam uničijo vse dragocene pakete.

Hideo ima za Death Stranding velike načrte. Nedavno je bil napovedan drugi del, licenca pa se bo preselila tudi v filmske vode, a po besedah Kojime bo tole drugačna Hollywoodska predelava igre, kot pa smo jih bili do sedaj vajeni.